piątek, 4 kwietnia, 2025

Skrzynie jak malowane

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku posiada jedną z największych w Polsce kolekcji skrzyń wiannych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Dzięki dotacji pozyskanej w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” część z nich udało się odrestaurować.

Skrzynie posagowe to jeden z najstarszych typów mebli związanych z kulturą ludową, które popularne były w domach od drugiej połowy XIX do początku XX wieku. Ich cechą charakterystyczną są barwne, ręcznie malowane motywy roślinne występujące przede wszystkim w części frontalnej. Skrzynie stanowiły element obrzędowy związany z zamążpójściem. Kobiety przechowywały w nich najcenniejsze przedmioty wchodzące w skład posagu.

W kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej znajduje się 60 skrzyń. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, możliwe było odrestaurowanie i zakonserwowanie 19 z nich. Dotacja została przyznana w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” przy dofinansowaniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Konserwacja prowadzona była przez włocławską Pracownię Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego w dwóch etapach. Od maja do sierpnia renowacji poddano 9 skrzyń dobrzyńskich i 1 kujawską. Kolejne prace od września do listopada objęły 9 skrzyń kujawskich. Etapy prac były na bieżąco konsultowane z pracownikami włocławskiego muzeum. Równolegle wykonana została dokumentacja fotograficzna i zrealizowany zapis filmowy.

1 grudnia udostępniona została wystawa czasowa „Półskrzyneczek i wianeczek. Konserwacja posagowych skrzyń malowanych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”, która prezentowana będzie do 27 grudnia. W przypadku dalszego obowiązywania obecnych obostrzeń związanych z sytuacją epidemiczną wystawa zostanie udostępniona w formie wirtualnego spaceru i na stronie internetowej muzeum. 

Po zakończeniu wystawy czasowej skrzynie staną się częścią wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku.

inf. prasowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Tajemnice toruńskich historii – ...

https://muzeon.pl/tajemnice-torunskich-historii-julie-wolfthorn-i-lotte-jacobi...

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...