W zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru znalazły się niezwykłe eksponaty: to 72 numery „Gońca Krakowskiego” z 1943 roku, w których publikowana była lista katyńska.
W białostockim Muzeum Pamięci Sybiru kończą się prace nad zasadniczą częścią wystawy stałej. Najnowszym, niezwykle cennym nabytkiem Muzeum, są egzemplarze „Gońca Krakowskiego” – pisma wydawanego od 1939 do 1945 roku i kolportowanego w dystrykcie krakowskim. Siedziba redakcji i drukarni mieściła się w Pałacu Prasy przy ulicy Wielopole 1 w Krakowie. Pierwszy numer „Gońca” ukazał się 27 października 1939 roku w nakładzie 60 tys. egzemplarzy i liczył cztery strony. Jako jego wydawca figurowała Spółka Wydawnicza Goniec Krakowski, a jako redaktor naczelny Włodzimierz Długoszewski. Wkrótce podniesiono nakład dziennika. Niektóre numery ukazywały się w 65 tys., 75 tys. (w sobotę), a nawet 120 tys. egzemplarzy.
„Goniec” nie cieszył się oczywiście dobrą opinią, ale był powszechnie czytany – tyle że na opak. Często był źródłem prawdziwych wiadomości. Stało się tak między innymi w 1943 roku, kiedy w gazecie opublikowano informację o odkryciu grobów katyńskich. Egzemplarze z listą nazwisk rozstrzelanych przez Sowietów polskich oficerów mieszkańcy niemal wyrywali sobie egzemplarze z rąk.
Pozyskane przez Muzeum egzemplarze dziennika będą prezentowane przed wejściem do Memoriału Zbrodni Katyńskiej, w nowym gmachu Muzeum Pamięci Sybiru. Memoriał powstaje w podziemiach Muzeum, a związana ze Zbrodnią Katyńską ekspozycja będzie jednym z najbardziej poruszających elementów wystawy stałej. na umieszczonych na niej tablicach znalazło się 17 940 nazwisk ofiar – wszystkich, jakie znane są do dzisiaj. W tej części muzealnej ekspozycji znalazły się również puste tablice, by upamiętnić nieznane ofiary, które spoczywają prawdopodobnie w Kuropatach koło Mińska – to ofiary z tzw. listy białoruskiej.
W Memoriale Zbrodni Katyńskiej ujrzymy także obraz Matki Boskiej Katyńskiej oraz sylwetkę polskiego oficera klęczącego w oczekiwaniu na śmiertelny strzał, złożoną z guzików z polskich mundurów – przedmiotu najczęściej wydobywanego z dołów katyńskich.
Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru planowane jest na 17.09.2021.