wtorek, 1 kwietnia, 2025

Amonity – mieszkańcy mezozoicznych mórz

Amonity (Ammonoidea) to wymarła grupa głowonogów, która pojawiła się w dewonie, a wyginęła pod koniec kredy. Stanowią one jedne z najbardziej popularnych skamieniałości. Ich nazwa pochodzi od kształtu muszli, przypominającej rogi na głowie egipskiego boga Amona.

Muszla amonita zbudowana była z aragonitu, zwinięta spiralnie w jednej płaszczyźnie o powierzchni gładkiej lub ornamentowanej żeberkami, guzkami, a niekiedy kolcami. Muszla mogła osiągać czasami duże rozmiary (średnica dochodząca do 2,5 m).  Składała się z komór, które zwierzę dobudowywało przez całe swoje życie. Ciało amonita znajdowało się w ostatniej największej tzw. komorze mieszkalnej, natomiast pozostałe komory tworzyły fragmokon. Był on wypełniony gazem i częściowo płynem, służącym do ustawienia zwierzęcia w toni wodnej. Miedzy komorami zlokalizowane były przegrody międzykomorowe – linia kontaktu przegrody z wewnętrzną ścianą muszli (nazywana linią przegrodową lub lobową). Jej kształt stanowi jeden z podstawowych elementów klasyfikacji amonitowatych.

Najbardziej znane amonity właściwe żyły licznie w morzach jurajskich i kredowych. Zwierzęta te były organizmami wyłącznie zamieszkującymi środowisko morskie, najczęściej w otwartej strefie  wód. Były sprawnymi drapieżnikami, ich głowa uzbrojona była w oczy i chwytne czułki służące do zdobywania pokarmu. Amonity polowały głownie na drobne bezkręgowce.

Tekst i zdjęcia: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rodzinna przygoda z „Marzanną” w tę ni...

Impreza plenerowa „Marzanna”! 23 marca 2025 r. w godz. 11.00-15.00 Muzeum...

Tajemnice toruńskich historii – ...

25.03. 2025 roku o godz. 17.00 Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Historii Toru...

Martwa natura

Wielokrotnie nagradzana, przetłumaczona na siedemnaście języków, poruszają...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...

Noworoczna okazja na rozwój z systemem...

W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy zapytać czy zastanawiali się Państwo nad z...