piątek, 22 listopada, 2024

Marek Hłasko w Gdańskim Archipelagu Kultury!

HŁASKO.UPDATE to nowy projekt edukacji kulturalnej w Gdańskim Archipelagu Kultury. Rozpocznie się w drugiej połowie kwietnia i potrwa do grudnia tego roku. W ramach projektu Hłasko.Update odbędzie się seria wydarzeń w ośmiu domach kultury GAK.

Rok 2024 został ogłoszony,m.in., rokiem Marka Hłaski.  Rok Marka Hłaski będziemy obchodzić również w domach kultury GAK. Inspirując się mottem z powieści „Sowa córka piekarza – Dano ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz…” domy kultury GAK opowiedzą historię tego niepokornego twórcy, nazywanym często „kaskaderem literatury”.  Gdański Archipelag Kultury przygotowuje cykl wydarzeń skupionych wokół postaci i twórczości pisarza, które staną się punktem wyjścia do rozmów na trudne tematy, nieobce Hłasce, ale wciąż aktualne.

Projekt GAK Hłasko.Update to 10 interdyscyplinarnych wydarzeń wpisujących się w szeroko pojętą edukację kulturalną. W ramach projektu odbędą się projekcje filmowe, spotkania literackie, wspólne czytanie, koncerty, spektakle i wiele innych wydarzeń podczas których zwrócimy uwagę na zmiany społeczne, jakie zaszły od czasów, w których tworzył  Marek Hłasko. Podjęta zostanie dyskusja o problemach dorastania, młodzieńczego buntu, miłości, problemach z uzależnieniem, kryzysach psychicznych a także świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego. Sprawdzimy, które z tematów poruszanych w utworach Marka Hłaski są wciąż aktualne pomimo zmian systemowych i kulturowych w polskiej rzeczywistości.

Celem projektu nie jest ocena autora, lecz raczej próba zrozumienia jego samego jak i jego twórczości.

Program wydarzeń HŁASKO.UPDATE w domach kultury GAK:

Spotkania

25.05/ godz. 18.00 

KIM BYŁ MAREK HŁASKO? – Scena Muzyczna GAK na Oruni Spotkanie eksperckie z Radosławem Młynarczykiem, który opowie o życiu i twórczości prozaika tworząc bezpieczną przestrzeń do dyskusji.
dla młodzieży i dorosłych

Warsztaty

  • 25.04/ godz. 18.00 – 20.00

IMIENINY HŁASKI – Plama GAK na Zaspie
Warsztaty czytelnicze oparte na wspólnej lekturze wybranych utworów Marka Hłaski. To okazja do poznania twórczości prozaika, a także dialogu o literaturze skupionej wokół osobistych interpretacji i emocji uczestników Warsztaty poprowadzą Mac Lewandowski i Katarzyna Andrulonis.

dla młodzieży i dorosłych

  • 07.12/ godz. 17.00 – 19.00

CZYTANIE KOLEKTYWNE – Dom Sztuki GAK na Stogach
wspólne czytanie w grupie znajomych staje się istotnym składnikiem więzi społecznych. Wspólna lektura służy zapoznaniu się z tekstem i jest pretekstem do interakcji. Czytając, każdy ma inne myśli, a czytając wspólnie nawiązuje się relację będącą fundamentem wspólnoty czytających. 
Dla młodzieży i dorosłych

  • 5-16.06/ godz. 10.00 – 13.00 

W DŹWIĘKOWYM ŚWIECIE MARKA HŁASKI – Winda GAK w Dolnym Wrzeszczu
Warsztaty tworzenia słuchowiska i dokumentu dźwiękowego.

Osoby uczestniczące w warsztacie zgłębią tajniki tworzenia reportażu dźwiękowego pod okiem dziennikarki Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot, inspiracją będzie postać i twórczość Marka Hłaski.

dla młodzieży

  • 04 – 30.11/ – godzina zostanie ustalona w późniejszym terminie

MŁODZI DWUDZIESTOLETNI – Plama GAK na Zaspie
Akcja artystyczna i warsztaty dla młodych dorosłych. Działanie animacyjne dla osób piszących. Teksty i biografia Hłaski zostaną wykorzystane do stworzona instalacji artystycznej, która nakreśli korelację pomiędzy nimi, a pokoleniem “młodych dwudziestoletnich”

  • 18.10/ godz. 18.00

HŁASKO.HŁASKO – Gama GAK w Letnicy
warsztaty pisarskie z Mariną Dobrowską. Podczas warsztatów poruszone zostaną tematy buntu, idoli i włóczęgostwa w oparciu o teksty Marka Hłaski.
młodzież i dorośli  

Projekcje filmowe

  • 25.07/ godz. 19.00

BAZA LUDZI UMARŁYCH – Projektornia GAK w Brzeźnie
Projekcja filmu zostanie poprzedzona rozmową na temat noweli „Następny do raju” Marka Hłaski, która była inspiracją do stworzenia scenariusza. Po filmie odbędzie się krótka dyskusja, w której udział wezmą uczestnicy seansu.

  • 08.08/ godz. 17.30

„IDOL” Feliksa Falka – Wyspa Skarbów GAK na Wyspie Sobieszewskiej
Film będzie punktem wyjścia do dyskusji o micie postaci Marka Hłaski.

Omawiany będzie również tzw. „hłaskoizm” inne „idoloizmy” w budowaniu własnego wizerunku i osobowości.

Muzyka

  • 21.09/ godz. 20.00 – 22.00

JAK BRZMI HŁASKO? – Skwer Świętopełka, Gdańsk Główny

Instalacja dźwiękowa będąca prezentacją w przestrzeni publicznej, utworów, które są przełożeniem tekstów literackich na formę muzyczną, zebranych w ramach Open call.

Teatr

  • 7.12/ godz. 19.00 

Hłasko. Interpretacje – Stacja Orunia GAK Pokaz finałowy zebranych w ramach Open call etiud i monologów prezentujących autorskie interpretacje twórczości Marka Hłaski przygotowane przez aktorów i aktorki z całej Polski.

Open call 

  • Muzyczny – zgłoszenia od 15.05 do 15.07.2024
  • Teatralny – zgłoszenia od 24.07 do 27.10.2024 

dla artystów i artystek młodego pokolenia:

  • na skomponowanie utworu transformującego tekst literacki na formę muzyczną – skierowane do twórców muzycznych;
  • na wykonanie fragmentu utworu autorstwa Marka Hłaski – skierowane do osób aktorskich. Finałem będzie przegląd twórczości Marka Hłaski w Stacji Orunia GAK.

Agnieszka Haponiuk
Gdański Archipelag Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj