Dobiegły końca prace wykończeniowe i wyposażeniowe w Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Galeria, której projekt powstał w pracowni Nizio Design International jest już w pełni gotowa.
Wystawa pokazuje bogactwo dorobku cywilizacyjnego antycznego świata Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Kompozycja oparta jest o przeciwstawienie światła i ciemności, które ma swoje odbicie w kolorystyce jasnych i ciemnych przestrzeni. Obszary światła i cienia dzielą muzealne przestrzenie na dwa – odnoszące się do życia i śmierci oraz dnia i nocy – rodzaje. Materiały użyte do budowy ekspozycji również zostały podporządkowane ogólnej koncepcji. W galeriach związanych z symboliką światła został zastosowany jasny kamień oraz jasne tynki, a w czterech pomieszczeniach związanych z symboliką ciemności – wapień grafitowy.
Jak podkreślają projektanci, scenografia ekspozycji nie dominuje, ale podporządkowuje się funkcji wystawienniczej i na pierwszym miejscu stawia piękno i wartość muzealnych eksponatów. Łącznie w przestrzeni ekspozycyjnej wyodrębnionych jest 9 tematycznych galerii, z których każda pokazuje dorobek potęg starożytnego świata: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji.
Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym będzie dostępna dla zwiedzających po ponownym otwarciu Muzeum, prawdopodobnie w styczniu 2021 roku. Dofinansowanie na rearanżację Galerii Sztuki Starożytnej zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.