Niemiecka Fundacja Scheringa przekazała Fundacji Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie zbiory dawnego muzeum firmowego berlińskiego pioniera farmaceutycznego Schering AG.
Wcześniej zbiory firmowego muzeum zwanego „Scheringianum” były na stałe wypożyczone Deutsches Technikmuseum. Część z nich trafiła na otwartą w 2010 roku wystawę „Pigułki i Pipety”.
mówi dyrektor zarządzająca Fundacji Schering Katja Naie.
Przedstawiciel Rady Dyrektorów Fundacji Deutsches Technikmuseum Berlin Joachim Breuninger podkreśla, że przeniesienie obiektów do muzeum umożliwi muzealnikom prowadzenie badań, a także warsztatów dla uczniów i studentów.
Oryginalny sprzęt laboratoryjny, preparaty i produkty ze zbiorów Scheringianum pozwolą zwiedzającym prześledzić rozwój firmy Schering – od otwarcia pierwszej Zielonej Apteki na Chausseestrasse, do powstania globalnej firmy z siedzibą w Berlinie. W 2006 roku muzealne zbiory firmy zostały przekazane Fundacji Scheringa. W ten sposób zyskała ona dostęp do wyjątkowych pamiątek, ale też była zobowiązana do prowadzenia muzeum, o którym mało kto wiedział i mało kto odwiedzał, bo było położone na terenie dzisiejszej firmy Bayer AG.
Wystawa „Pigułki i pipety”, która powstała we współpracy z Niemieckim Muzeum Techniki, przedstawia historię przemysłu chemicznego i farmaceutycznego oraz ukazuje szczególne znaczenie Berlina jako ośrodka naukowo-badawczego na przykładzie firmy Schering. Od 2010 roku odbyło się tam około 80 warsztatów studenckich i ponad 500 wycieczek; w tym okresie Niemieckie Muzeum Techniki odwiedziło ponad pięć milionów osób.