piątek, 22 listopada, 2024

Od 1 stycznia Muzeum Tatrzańskie współprowadzone przez MKDNiS

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zawarcie umowy jest wypełnieniem zapisów listu intencyjnego podpisanego 25 czerwca br. Umowa weszła w życie 1 stycznia 2021 r. i będzie obowiązywała do 31 grudnia 2027 r. z możliwością jej przedłużenia. Minister zobowiązał się do zapewnienia wkładu finansowego w utrzymanie Muzeum w wysokości nie mniejszej niż 1,5 mln zł rocznie.

Polskie państwo bierze współodpowiedzialność za tę piękną instytucję. Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego staje się od 1 stycznia muzeum współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mówił podczas uroczystości podpisania umowy minister Piotr Gliński.

Myślę, że realizujemy dzisiaj taki piękny podarek dla opiekuna tego muzeum – dla doktora Tytusa Chałubińskiego, ale nas w działaniu połączył przede wszystkim pomysł uruchomienia kolejnego oddziału muzeum Tatrzańskiego czyli willi Palace

podkreślił marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Dodał też, że została już powołana Rada Programowa i został przyjęty wstępny projekt koncepcji nowej placówki Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma już ponad 130 lat. W jego zbiorach znajdują się eksponaty z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego. Jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W ostatnim czasie Muzeum pozyskało nowy obiekt – willę „Palace” w Zakopanem, nazywaną „Katownią Podhala”, w której podczas okupacji Niemcy umieścili siedzibę gestapo. Tutaj trafiali m.in. kurierzy tatrzańscy, którzy byli torturowani i zabijani. Stąd też wyruszały transporty więźniów do Auschwitz. Budynek, w którym przez wiele lat działał pensjonat, w 2017 r. został zakupiony przez miasto Zakopane przy wsparciu finansowym rządu. Obiekt docelowo będzie oddziałem Muzeum, poświęconym martyrologii mieszkańców Podhala i jego okupacyjnej historii.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...