czwartek, 21 listopada, 2024

„SYMBOLE PLUS” – wystawa akwarel Zbigniewa Kazimierza Jankowskiego

Już 6 września zapraszamy na wernisaż prac akwarelowych o tematyce symbolicznej i pejzażowej Zbigniewa Jankowskiego “SYMBOLE PLUS”.

Zbigniew Kazimierz Jankowski urodził się 25 kwietnia 1943 r. w Witoldowie w powiecie włocławskim. Od lat dziecięcych wykazywał zainteresowanie sztuką. Ostatecznie został absolwentem Technikum Łączności, jako technik elektronik o specjalności radiotechnik. W swej 40-letniej pracy zawodowej ostatnie 20 lat pracował na stanowisku specjalisty aparatury medycznej.
Jednak zamiłowania twórcze go nie opuściły. W okresie pracy na etacie, równolegle, zainteresował się malarstwem. Uczęszczał do Ogniska Plastycznego we Włocławku, malował w plenerach lokalne krajobrazy. W tym czasie nawiązał kontakt z amatorskim ruchem plastycznym, który w latach 50-tych zorganizował Tadeusz Tarnowski. Był tam członkiem zarządu aż do lat dwutysięcznych.

Z czasem nawiązał kontakt z elitą włocławskich twórców, takich jak m. in. Marian Krygier, Jerzy Teodorowicz, Wit Płażewski, Tadeusz Kamiński czy Ewa i Andrzej Bednarscy. Od 2005 r. zaczął uczęszczać na zajęcia plastyczne do Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku pod kierunkiem mistrza akwareli Krzysztofa Walczewskiego. Od 2007 r. jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Plastyków (Oddział w Toruniu). Odtąd bierze udział w wielu wystawach lokalnych i krajowych, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych.

Z. Jankowski jest również pasjonatem historii regionu oraz autorem wielu artykułów w regionalnych periodykach, kilku haseł we Włocławskim Słowniku Biograficznym, książki „Mielęcin, Michelin. Szkice z dziejów osiedla i okolic” oraz współautorem książki „Od Kronenberga do Anwilu”.
Maluje głównie techniką akwarelową, tematem jego prac są symbole, pejzaże, portrety, i kwiaty.

Wystawa jest prezentacją około 30 prac akwarelowych o tematyce symbolicznej i pejzażowej.

Godzina wydarzenia: wernisaż – 6 września, godz. 17.00, CK „Browar B.”, Galeria Sztuki „Beczkownia”, zwiedzanie: wtorek – piątek, 11.00 – 18.00, sobota, 14.00 – 18.00
(ostatnie wejście godz. 17.30).
Wystawę będzie można oglądać do 21 września.
Bilety: wernisaż i zwiedzanie – wstęp wolny, katalogi: 6,5 zł/szt., kasa CK „Browar B.”.
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galerie Sztuki „Beczkownia” i „Fermentownia”, ul. Łęgska 28 (wejście od ul. Bechiego), 87-800 Włocławek
Informacje: 54 427 02 47, https://ckbrowarb.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...