sobota, 23 listopada, 2024

Narodowe Czytanie 2024 w Lusławicach

Wzorem minionych lat Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego ponownie włącza się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie 2024. Wspólna lektura fragmentów Kordiana Juliusza Słowackiego odbędzie się w sobotę 7 września 2024 roku przed Dworem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich w Lusławicach.

W bieżącym roku mija 190 lat od pierwszego wydania Kordiana. Juliusz Słowacki napisał dramat podczas pobytu w Szwajcarii. W kolejnych częściach dzieła przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza.

Harmonogram:

16:00–16:30 wyjście grupy z budynku ECM KP i przejście do Arboretum przed Dwór
16:30–18:30 lektura fragmentów Kordiana Juliusza Słowackiego na ganku Dworu Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich

W roku 170. rocznicy urodzin i 95. rocznicy śmierci Jacka Malczewskiego lektura wielkiego dzieła Juliusza Słowackiego w Lusławicach nabiera wyjątkowego wymiaru. Zamiłowanie do jednego z czołowych polskich poetów malarz odziedziczył po ojcu Julianie, wielbicielu utworów wieszcza. Jedną z największych inspiracji dla Jacka Malczewskiego była twórczość poetycka autora Balladyny. Artystyczne przetworzenie jego poezji stało się tworzywem najbardziej znanych dzieł malarza. Pokrewieństwo duchowe między artystami wynikało z głębokiej religijności i patriotyzmu – przede wszystkim ze względu na podobny sposób odczuwania zniewolenia, jakiemu podlegali Polacy w czasach zaborów. Ilustracją podobnie pojmowanych w utworach Słowackiego idei są obrazy o tematyce syberyjskiej inspirowane poematem Anhelli, takie jak: Śmierć EllenaiNa jednej strunie czy Na etapie. Pierwsza wersja Śmierci Ellenai rozpoczęła karierę artystyczną Jacka Malczewskiego.

Twórczość Juliusza Słowackiego cenił również Krzysztof Penderecki. Jedną z pasji kompozytora była literatura, a szczególne miejsce zajmowała poezja. W rozmowie z Marcinem Gmysem artysta przyznał, iż dzieł twórcy Kordiana przeczytał „całe mnóstwo”. „Język poetycki Słowackiego jest niepowtarzalny” – twierdził Krzysztof Penderecki.

Na wydarzenie obowiązuje bezpłatna rezerwacja miejsc: TUTAJ

Szczegóły dotyczące tegorocznej akcji Narodowe Czytanie dostępne na stronie Prezydent.pl

Wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej

Dwór w Lusławicach
Narodowe Czytanie 2023 w Lusławicach, fot. Stanisław Kusiak / ECM KP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...