sobota, 14 grudnia, 2024

Muzeum w Warce otwiera nową wystawę

„PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na nową wystawę pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”. Tym razem głównym bohaterem muzealnej ekspozycji będzie jeden z najsłynniejszych okrętów Marynarki Wojennej RP – fregata rakietowa pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”., która strzeże polskich interesów na różnych morzach świata prawie od 25 lat.

Wraz z przystąpieniem Polski do NATO rząd amerykański przekazał polskiej Marynarce Wojennej fregatę rakietową typu Oliver Hazard Perry o imieniu USS Clark (FFG-11). Polską banderę podniesiono na okręcie 15 marca 2000 r. w bazie morskiej Norfolk w stanie Wirginia.  W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział przedstawicieli władz i flot USA i Polski, a także liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Po szkoleniu załogi, fregata pod numerem taktycznym 272 wypłynęła do Polski 7 czerwca 2000 r. Pokonała Atlantyk w ciągu 10 dni i 17 czerwca była już uroczyście witana w Gdyni.

Okręt otrzymał imię „ORP „Gen. K. Pułaski” i stał się jednym z symboli wojskowej współpracy między Polską a USA. Uroczysty chrzest fregaty odbył się 25 czerwca 2000 r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Matką chrzestną jednostki została żona ówczesnego premiera RP Ludgarda Buzek. Na uroczystości obecna była m.in. sekretarz stanu USA Madeleine Albright i premier Jerzy Buzek. Na chrzest „Pułaskiego” przybyła też delegacja Warki, na czele z ówczesnym burmistrzem Marianem Górskim, z przedstawicielami Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, delegacją Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Pułaskiego oraz Browaru Warka.

W takich okolicznościach, od początku obecności w polskich siłach zbrojnych, okręt nawiązał współpracę z muzeum, któremu również patronuje Kazimierz Pułaski. Owocem tej współpracy są nie tylko wzajemne wizyty na uroczystościach i wydarzeniach, ale przede wszystkim edukacja młodzieży. Od 2006 roku muzeum i dowództwo okrętu organizują Konkurs historyczno-marynistyczny „Dwa oblicza Pułaskiego” dla uczniów szkół średnich (początkowo Wartki i powiatu) – teraz województwa. Z biegiem lat konkurs stał się rozpoznawalny i uzyskał dużą rangę, przyciąga młodzież z terenu całego Mazowsza. Jeden z laureatów konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” ukończył studia w Akademii Marynarki Wojennej i jako oficer w stopniu podporucznika marynarki, podjął służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.

Z okazji 25-lecie Polski w NATO i 25-lecia okrętu pod polską banderą, tuz przed świętami zostanie otwarta wystawa czasowa opowiadająca o służbie fregaty w Marynarce Wojennej RP, na wielu morzach świata, w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ekspozycja jest przygotowana w nowoczesnej aranżacji. Muzeum w Warce zaprezentuje na niej fotografie, ale również wiele oryginalnych obiektów i pamiątek z okrętu. Wystawie będzie towarzyszył specjalny program edukacyjny. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Minister Obrony Narodowej. Wernisaż 17 grudnia, a na zwiedzanie Muzeum zaprasza od 18 grudnia 2024. Wystawa czynna do 4 maja 2025 r.

Inf. Muzeum im. K. Pułaskiego

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.

Kuratorzy wystawy: Iwona Stefaniak, Karol Kucharski 

Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Partner: ORP „Gen. K Pułaski”

Patronat honorowy:

Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Marszałek Województwa Mazowieckiego

Starosta Grójecki

Burmistrz Warki 

Patronat medialny:

Polska Zbrojna Historia

Portal Morski

Echo Dnia Radom

Radio Plus Radom

Kontakt: rezerwacja@muzeumpulaski.pl 48/ 667 20 20,  www.muzeumpulaski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Muzeo – Najczęściej wybierany, najnowo...

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, zarządzanie zbiorami muzealnymi staje...