Zbigniew Bury urodził się w 1966 roku w Wadowicach. Przez rok uczył się w Prywatnej Szkole Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej.
Przy odnawianiu polichromii w Gierałtowicach zaprzyjaźnił się z artystą Karolem Pustelnikiem, członkiem „Grupy Krakowskiej”. Pozostali w bliskim kontakcie aż do śmierci Karola Pustelnika (2010). W 1996 roku, wraz z artystą Piotrem Jarguszem, założył grupę artystyczną „Studio TU”. W 1997 roku brał udział w targach artystycznych „Kunst Findet Kunst” w Monachium, gdzie prezentował prace poświęcone problemowi wolności w krajach postkomunistycznych. W 2002 roku, w Isny (Niemcy), jego projekt pod nazwą „Red Line Art – European Art.- Project 2002” zdobył największe uznanie i został zrealizowany. Powstała wystawia w kraju i za granicą.
Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej. W 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. W 2020 roku uzyskał Dyplom Honorowy Narodowej Akademii Sztuki Ukrainy w Kijowie. Zbigniew Bury należy do Grupy Plastycznej NADSKAWIE działającej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Wadowickiej oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Kolonii Artystycznej w Kazimierzu Dolnym.
„W drzewie mieszkają historie” to zestaw rzeźb powstałych w ostatnich 8 latach przy moim domu w Roczynach pod górami w Beskidzie Małym, gdzie mieszkam od 10 lat. Staram się rzeźbić prace lekkie, proste i czytelne. W swojej pracy korzystam wyłącznie z materiału pochodzącego z mojej okolicy, który dobrze znam i o którym posiadam wiedzę – skąd pochodzi i jaka historia się z nim wiąże. Wszystkie moje rzeźby to pamięć o drzewach, które z różnych powodów zostały ścięte. Chciałbym przedłużyć ich życie, zachować o nich pamięć… Myślę, że to bardzo ważne. („Piłą”, którą ścinano drzewa, przywracam drzewo do ponownego, „nowego życia”, jako rzeźbę). Prace pochodzą z kilku cykli, takich jak: „Koniki beskidzkie”, Kolędnicy…”, „Diabły…”, Anioły..”. Osobną grupą są rzeźby (od 20 do 30 sztuk) umieszczone na ruchomych, metalowych konstrukcjach – „Obyrtasy” i „Karuzele”. Większość rzeźb nawiązuje dialog ze sztuką ludową regionu, z którego pochodzę i chciałbym być jej kontynuatorem.
„Rzeźby Zbigniewa Burego są wystruganą w drewnie opowieścią o życiu i losie Człowieka. (…) bywają drapieżnie brutalne, ale też pozostają czułe i delikatne. (…) Ślady piły i odciski palców, które zostawia Zbyszek w swoich figurach możemy wypełnić swoimi emocjami, wzruszeniami, myślami, żeby iść dalej Swoją Drogą w swoje życie i ważności, ubogaceni, utwierdzeni, że pomimo wszystko to Piękny Świat, w którym nie jesteśmy sami.”
Prof. Piotr Jargusz
Godzina wydarzenia: wernisaż – 11 kwietnia, godz. 17.00; zwiedzanie: wtorek – piątek, godz. 11.00 – 18.00, sobota, godz. 14.00 – 18.00 (ostatnie wejście godz. 17.30).
Bilety: zwiedzanie wstęp wolny, katalogi 10 zł, kasa CK „Browar B.”.
Miejsce: Centrum Kultury „Browar B.”, Galerie Sztuki „Beczkownia” i „Fermentownia”, ul. Łęgska 28, 87-800 Włocławek
Informacje: 54 427 02 47, https://ckbrowarb.pl/