Podczas NOCY MUZEÓW 17 maja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otworzy wystawę czasową „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w 2024 roku.
Warszawskie muzeum etnograficzne pozyskało do swoich zbiorów cześć kolekcji artystki i od kilku lat przygotowywało się do zaprezentowania szerokiej publiczności jej dzieł. Po prezentacji Magdaleny Shummer w Warszawie i w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, przyszedł czas na Warkę i powiat grójecki, do którego Magdalena i Wojciech Fangor sprowadzili się w kwietniu 1999 roku, po ponad trzydziestu latach pobytu w USA i zamieszkali we wsi Błędów. Choć życie w Stanach Zjednoczonych było znacznie wygodniejsze, zdecydowały względy emocjonalne i sentymentalne. Zawsze czuli się Polakami i powrót do Polski był dla nich oczywisty.
Zanim osiedlili się w starym błędowskim młynie, miesiącami poszukiwali odpowiedniego domu i „wiele miesięcy siedzieli na walizkach”. Swój dorobek życia wraz z meblami i olbrzymią ilością obrazów, składowali w przechowalniach jabłek w gminie Błędów. Ich marzeniem był stary dom z duszą, który pomieści mieszkanie, pracownie dla obojga artystów, ale i miejsce na galerię. Na terenie powiatu grójeckiego wiele było dworów i pałaców, które w tym okresie czekały na nowego właściciela. Fangorowie najpierw kupili neoklasycystyczny pałac w Wilkowie, który zaczęli odrestaurowywać. Po roku kłopotliwego i kosztownego remontu, postanowili sprzedać pałac. Przypadkiem trafili na stary błędowski młyn, zarośnięty i wystawiony na sprzedaż. Miejsce ujęło artystów i choć właściciel trzy razy wycofywał się z oferty, udało się go zakupić i rozpocząć kolejne dzieło życia Wojciecha Fangora i Magdaleny Shummer – przekształcenie starego rzemieślniczego młyna na mieszkanie i pracownię.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce szybko nawiązało kontakt z parą artystów, którzy powrócili z USA i zamieszkali na grójeckiej ziemi. Już 2001 roku zorganizowano tu wystawę prac Wojciecha Fangora, a zaraz potem dyrekcja muzeum zaprosiła Magdalenę Shummer do udziału w przeglądzie twórców regionu, który odbył się pt. „Wystawa rękodzieła artystycznego i ludowego ziemi grójeckiej”. W kolejnych latach jeszcze dwa razy Pani Magdalena prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych artystów powiatu grójeckiego: w 2004 roku oraz w 2007. Fangorowie uczestniczyli w wernisażach wystaw w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, ale także w innych wydarzeniach.
Magdalenę Shummer zapamiętali mieszkańcy Błędowa zawsze uśmiechniętą, spacerującą z koszykiem na lokalnym targu. Jak po latach wspomina artystka – „historia jej życia zatoczyła koło – od rodzinnego młyna w Zaborku do młyna w Błędowie”. Ma tu swoją piękną pracownię na poddaszu, gdzie do niedawna cały czas malowała.
Na wystawie w Muzeum im. Kazimierza zobaczą Państwo obrazy i wycinanki z blachy pochodzące z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ze zbiorów artystki, prywatnych właścicieli i galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. Kolorowe, pieczołowicie malowane obrazy Magdaleny Shummer zapraszają do zanurzenia się w radosnym i przepełnionym wrażliwością świecie natury. Zachęcają nas wszystkich, abyśmy zajrzeli do domu artystki, w starym błędowskim młynie, otoczonym zielenią, śpiewającymi ptakami i kwitnącymi sadami.
Wernisaż 17 maja o godz. 17.00 podczas otwarcia Nocy Muzeów. Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia 2025.
Serdecznie zapraszam.
Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego
***
Magdalena Shummer (Szummer – właściwe rodowe nazwisko) – ur. się w 1930 r. w Lublińcu. Początek wojny spędziła z rodzicami i braćmi w Zaborku koło Janowa Podlaskiego w rodzinnym majątku ojca, odzyskanym jeszcze przed II wojną, a okres okupacji w Częstochowie, gdzie mieszkała jej babcia ze strony matki i gdzie schroniła się cała rodziną. Po wojnie zamieszkała w Warszawie i tu skończyła liceum im. Rejtana. Po maturze zdecydowała się na studia filozoficzne, które szybko zamieniła na historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1957–1960). Pod koniec studiów poznała przyszłego męża – znanego już wówczas malarza, doktora i dziekana na Akademii Sztuk Pięknych -Wojciecha Fangora. Razem opuścili Polskę w 1961 r. na blisko 40 lat. Najpierw zamieszkali w Wiedniu i Klagenfurcie (1961), potem dwa lata w Paryżu (1962–1964), rok w Berlinie Zachodnim (1964) i rok w Londynie (1965), by ostatecznie na prawie 35 lat przenieść się do Stanów Zjednoczonych.
Pierwsze próby malarskie Magdalena Shummer podjęła jeszcze w Polsce i kontynuowała na emigracji. W USA Fangorowie mieszkali prawie 10 lat w Madison w stanie New Jersey na terenie uniwersyteckiego kampusu w budynku po teatrze, a pod koniec lat 70. przenieśli się do nowojorskiego Soho, do 300 metrowego loftu, który zaadoptowali na mieszkanie i pracownie malarskie. To tam, przy Madison Avenue, artystka podjęła stałą współpracę z Galerią Mabel’s. Kolejny etap w życiu Magdaleny Shummer to przeprowadzka na farmę Summit w stanie New Jersey. Początkowo przebywali tam z mężem w weekendy i podczas wakacji, by z czasem przenieść się na stałe (1982-1989). W Summit, w pięknym domu, otoczonym kilkudziesięcioma hektarami ziemi, z kilkoma stawami, wśród otaczających wzgórz, oboje znaleźli przestrzeń do życia i malowania. Rosnące podatki zmusiły artystów do szukania nowego miejsca do życia. Przeprowadzili się do Santa Fe w stanie Nowy Meksyk. Mieszkali i tworzyli tu prawie 10 lat (1989-1999) przed powrotem do Polski. Tęsknota za Europą, za Polską i chęć powrotu stały się powodem do poszukiwania nowego miejsca do życia i pracy najpierw w ulubionej przez Fangora Francji, a następnie w Polsce. W 1999 r. wracili do Polski, a 2000 roku zamieszkali w Błędowie, w powiecie grójeckim, w zaadaptowanym na dom i pracownię zabytkowym młynie.
***
Wystawa
Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
17.05.2025 – 24.08.2025
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Wystawa zrealizowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w 2024 roku.
Kuratorki wystawy: Joanna Kalinowska, Alicja Mironiuk Nikolska
Opieka kuratorska w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce: Iwona Stefaniak
Teksty do wystawy: Joanna Kalinowska, Iwona Stefaniak
Współpraca: Piotr Patkowski – pomoc w realizacji wystawy
Scenografia oraz opracowanie graficzne: Lotne Studio
Wykonanie: Alena Trafimava Artmontage
Tłumaczenie: Anna Szolc, Joanna Łukasiak-Hołysz
Redakcja językowa: Marta Elas, Zofia Świrek
Muzyka: Kuba Szydło
Wystawa prac ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, będących własnością artystki oraz wypożyczonych z galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie i od osób prywatnych.
Szczegóły na muzeumpulaski.pl


