piątek, 22 listopada, 2024

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie znów otwarte

Od 16 lutego Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie będzie znów otwarte dla zwiedzających. Przy Kredytowej 1 po raz pierwszy będzie można zwiedzać stacjonarnie poświęconą kulturze cyfrowej ekspozycję „IKONY – wystawa grupy panGenerator”, po której będzie oprowadzał m.in. dyrektor muzeum, Robert Zydel.

Podczas lockdownu pracownicy muzeum intensywnie pracowali nad realizowaniem wydarzeń online. Trwały także montaże nowych wystaw czasowych, w tym wystawy „IKONY” powstałej we współpracy z grupą artystyczną panGenerator. Prezentuje ona swoiste uniwersum kultury cyfrowej. Wśród obiektów pojawia się kultowy telefon Nokia 3310 – niczym widmo pewnej epoki, gdy hitem była gra w węża, a łączenie się z Internetem przez modem sygnalizowała seria zgrzytów. Wystawa skłania do refleksji nad relacjami na styku człowiek-technologia oraz nad tym, jak kultura cyfrowa stała się naszą codziennością.

24 lutego dyrektor PME, Robert Zydel, oprowadzi zwiedzających po dwóch wystawach: „IKONY” oraz „Równorodność. Kolekcja Tomasza Armady”, która była dostępna dla publiczności ledwie kilka dni, zanim ogłoszono w Polsce drugi lockdown.

Na zwiedzających czeka także najnowsza wystawa stała „Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi” oraz nadwiślańska ekspozycja „Nad Wisłą, na Urzeczu”. Ze względu na duże zainteresowanie przedłużony zostaje czas trwania wystawy „Alebrijes. Meksyk tworzony w Polsce”, a na najmłodszych czeka nadal wystawa „Eureka, czyli odkrywam!”

PME można już zwiedzać stacjonarnie, ale muzealnicy nadal aktywnie działają w sferze online, co miesiąc oferując szerokiemu gronu odbiorców tematyczne wydarzenia, warsztaty czy spotkania, nawiązujące do wystaw i obszarów badawczych.

Wszyscy jesteśmy zaskoczeni tym, w jaki sposób publiczność reaguje na ponowne otwarcie instytucji kultury. Ten głód kontaktu z kulturą napawa optymizmem. Cieszymy się, że nasze wystawy czasowe, które nie miały szansy wybrzmieć w zeszłym roku, znowu będą oglądane. Zależało nam, aby dobrze przygotować się do ponownego otwarcia, tak aby wizyty były bezpieczne dla zwiedzających, jak i dla załogi PME

mówi dyrektor PME Robert Zydel.

Podczas wizyty w muzeum obowiązują nowe zasady zwiedzania, które zawarte są w nowym regulaminie zwiedzania dostępnym na stronie www. W salach wystawowych   obowiązuje limit maksymalnie 6 osób z zachowaniem odległości 1,5 m. W kasie muzeum można zakupić maseczkę, a do korzystania z multimediów wydawane będą rękawiczki.

Więcej o wystawach PME: ethnomuseum.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...