poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

To mógł namalować tylko szaleniec

Po latach spekulacji, kuratorzy Muzeum Narodowego w Norwegii potwierdzili, że małe i ledwo widoczne zdanie na obrazie Edvarda Muncha Krzyk zostało napisany przez samego artystę.

Jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie, Krzyk, stał się ponadczasowym wyrazem ludzkiego niepokoju. W ramach przygotowań do ekspozycji w Muzeum Narodowym w Norwegii, która ma zostać otwarta w Oslo w 2022 r., oryginalna wersja Krzyku z 1893 r. została poddana dokładnym badaniom i konserwacji.

Szczególne zainteresowanie kuratorów wzbudził mały napis wykonany ołówkiem w lewym górnym rogu obrazu „To mógł namalować tylko szaleniec”. Zdanie dodane na obrazie już po ukończeniu go przez Muncha zawsze budziło ciekawość: czy był to akt wandalizmu popełniony przez oburzonego widza, czy też napisał je sam Munch?

Dzięki wykorzystaniu technologii podczerwieni do analizy pisma ręcznego i porównaniu go z notatkami i listami Muncha kuratorzy z norweskiego Muzeum Narodowego stwierdzili jednoznacznie, że autorem napisu jest Munch.

NaPis bez wątpienia należy do Muncha. Wskazuje na to sam charakter pisma, a także wydarzenia, które miały miejsce w 1895 r., kiedy po raz pierwszy pokazał swój obraz w Norwegii

mówi kurator Muzeum Narodowego Mai Britt Guleng.

Uważa się, że katalizatorem napisu na Krzyku był incydent z 1895 roku, kiedy Munch po raz pierwszy wystawił obraz w swojej rodzinnej Kristianii (później Oslo). W październiku 1895 roku artysta po raz pierwszy pokazał Krzyk norweskiej publiczności w sklepie artystycznym Blomqvist. Wystawa wywołała ostrą krytykę i publiczne spekulacje na temat stanu psychicznego Muncha. Krytyk sztuki Henrik Grosch napisał między innymi, że nie można już „uważać Muncha za poważnego człowieka z normalnym mózgiem”. Podczas wieczoru dyskusyjnego w Stowarzyszeniu Studentów, na którym prawdopodobnie obecny był Munch, młody student medycyny Johan Scharffenberg zakwestionował zdrowie psychiczne malarza, twierdząc, iż jego obrazy dowodzą, że nie jest normalny. Jest prawdopodobne, że Munch dodał inskrypcję w 1895 roku lub wkrótce potem, w odpowiedzi na uwagi o jego pracy.

Munch był głęboko zraniony oskarżeniami i wielokrotnie wracał do incydentu w listach i wpisach do dziennika. Zarówno jego ojciec, jak i siostra cierpieli na depresję, a sam Munch został ostatecznie hospitalizowany po załamaniu nerwowym w 1908 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...