sobota, 18 maja, 2024

Street art w muzealnych murach

Muzeum Regionalne w Jarocinie buduje kolekcję dzieł sztuki, które powstały przy wykorzystaniu szablonu. Zbiór stanowi jedną z nielicznych w Polsce prób gromadzenia spójnych kolekcji prac malarskich artystów streetartowych.

Tworzona od 2017 roku kolekcja liczy 34 dzieła 9 artystów. Są wśród nich Czarnobyl, Monstfur, Dariusz Paczkowski, M-City, Egon Fietke, Simpson i Iwona Zając. W swoim dorobku mają oni znaczące dokonania artystyczne oraz liczą się w polskim i światowym nurcie street artu. Z kolei Damian Kwiatkowski (Kfiatek) oraz Kajetan Jagiełka to obiecujący młodzi artyści. Nie mają jeszcze tak znaczących osiągnięć w sztuce miejskiej, działają jednak aktywnie w tym nurcie i wykazują tendencje do dalszego rozwoju artystycznego.

Kolekcja jest prezentowana publiczności po raz pierwszy, do tego w sposób nieco odmienny, niż zazwyczaj się przyjmuje. Po pierwsze, zamiast wystawy prac konkretnych autorów, są one eksponowane według wyróżnionych tematów. Po drugie, w miejsce jednej ekspozycji, ukazującej całość zbiorów, kolekcja prezentowana jest jako seria następujących po sobie tematycznych odsłon. Wątki tematyczne w jakie ujęte są wystawy kolekcji to: Człowiek (Maska), Miasto, Symetria, Zły (System). Niekiedy posiadane przez muzeum prace autora wystawiane są podczas jednej odsłony. Tak jest w przypadku Kajetana Jagiełki, którego wszystkie obrazy z kolekcji eksponowane są w odsłonie Człowiek (Maska), Egona Fietke – Symetria, Kfiatka i Monstfura – Miasto czy Dariusza Paczkowskiego – Zły (System). Z kolei prace Czarnobyla pokazywane są w trzech odsłonach: Człowiek (Maska), Symetria, Zły (System), a Simpsona i M-City w dwóch: Człowiek (Maska) i Zły (System). Odsłony Człowiek (Maska) i Miasto można było oglądać w muzeum jesienią i po jego otwarciu w lutym, a od 23 lutego muzealnicy zapraszają na odsłonę Symetria.

Posiadany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, na razie skromny zbiór, ma ogromny potencjał. Już teraz pozwala na budowanie interesujących paralel i związków pomiędzy twórczością różnych autorów. Tworzy zalążek, który – jeśli dalej muzeum będzie miało możliwości aby go rozwijać – z czasem ma szansę przekształcić się w ciekawą, oryginalną i ważną kolekcję, wyróżniającą się nie tylko wśród muzeów regionalnych, ale wytrzymującą porównanie z muzeami o znacznie większej randze. 

Jarocińska kolekcja wśród muzeów regionalnych jest zbiorem unikalnym. Wszystkie prace zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej” oraz Gminy Jarocin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...