„documenta. Polityka i sztuka” to wystawa, którą będzie można oglądać od 18 czerwca 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. w Niemieckim Muzeum Historycznym.
Wystawa documenta, która stała się najznamienitszą wystawą sztuki w Niemczech, zawdzięcza swój sukces nie tylko swojemu wymiarowi politycznemu: zerwaniu z narodowym socjalizmem i powstaniu bloków w czasie zimnej wojny. Z jednej strony charakteryzowała ją próba rzekomego radykalnego zdystansowania się od nazistowskiej polityki kulturalnej, a jednocześnie odrzucenie otwartego poruszania kwestii związanych z narodowosocjalistyczną przeszłością. Z drugiej strony jej politycznie umotywowane ukierunkowanie na Zachód obejmowało zdecydowane zdystansowanie się i dewaluację socjalistycznej sztuki „bloku wschodniego”.
Organizując „documenta. Polityka i sztuka”, Niemieckie Muzeum Historyczne prezentuje pierwszą wystawę, która wykorzystuje słynną wystawę główną w Kassel do dokonania analizy różnorodnych interakcji pomiędzy polityką i sztuką w społeczeństwie niemieckim po 1945 roku. Równocześnie wystawa „Lista obdarzonych łaską Bożą. Artyści narodowego socjalizmu w Republice Federalnej Niemiec” (27.08.2021 r. – 06.02.2022 r.) po raz pierwszy skupia się na powojennych karierach tak zwanych „obdarzonych łaską Bożą” artystów sztuk wizualnych, którzy od 1944 r. byli uznani za „niezbędnych” i zostali zwolnieni ze służby na froncie i pracy przymusowej.
mówi prof. dr Raphael Gross, przewodniczący Fundacji Niemieckiego Muzeum Historycznego.