piątek, 22 listopada, 2024

Druga fala

Wydana przez Muzeum Miasta Gdyni płyta „Druga Fala” jest próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic.


GSA to skrót oznaczający Gdyńską/Gdańską Scenę Alternatywną. Na początku lat 80. XX w. na Wybrzeżu powstało aktywne środowisko muzyczne zrzeszające również poetów oraz malarzy. Trójmiejscy artyści eksperymentowali, wprowadzali do swych utworów nietypowe rozwiązania: improwizacje, transowe brzmienia, muzykę tradycyjną. Poszukiwano nowych form wyrazu, co zaowocowało ponadczasowymi kompozycjami i specyficznym, rozpoznawalnym w całym kraju brzmieniem lokalnej sceny.

Wspólna praca lokalnego muzycznego środowiska, MCK Gdynia i animatora Waldemara Rudzieckiego doprowadziła do wydania w 1988 roku płyty „Gdynia” (wydawnictwo Tonpress), co było wyjątkowym wydarzeniem w skali krajowej. Żadna lokalna scena nie doczekała się tak obszernego podsumowania. W styczniu 2019 roku Muzeum Miasta Gdyni wydało nową edycję tego albumu – „Gdynia 1988-2018”, z interpretacjami utworów z płyty „Gdynia” wykonanymi i zaaranżowanymi przez młodych lokalnych muzyków.

Gdyńscy muzycy, uczestniczący w nagraniu albumu „Gdynia 1988-2018”, tym razem zinterpretowali na nowo muzyczną zawartość wydawnictwa „Fala II”. To znane, jak i zapomniane utwory takich grup, jak np. Po Prostu, Bóm Wakacje w Rzymie, Konwent A czy Pancerne Rowery. Wykonano je w żywiołowy sposób podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, który odbył się 16 sierpnia 2019 roku. To także studyjne wersje utworów zrealizowane w studiu Radia Gdańsk przez Jacka Puchalskiego, jednego z realizatorów dźwięku oryginalnych nagrań „Fali II” i „Gdyni”.

Nowe interpretacje dawnych gdyńskich nowofalowych utworów to dialog teraźniejszości z przeszłością oraz przypomnienie tych ponadczasowych, łączących wiele muzycznych stylistyk kompozycji i tekstów. W składzie koncertowym supergrupy, oprócz przedstawicieli takich formacji jak m.in Sautrus, Kiev Office czy Roszady, znalazły się także dzieci artystów Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej, jak i muzycy takich grup, jak Apteka czy Hedone.

„Druga Fala” to kolejne wydawnictwo muzyczne Muzeum Miasta Gdyni będące próbą spojrzenia na dorobek lokalnej sceny alternatywnej przez pryzmat młodych twórców wywodzących się z Gdyni i okolic. Ich wrażliwość, otwartość na nowe formy muzyczne, chęć poszukiwania i przekraczania barier stylistycznych łączy ich bezpośrednio z protoplastami tutejszej nowej fali. Misją Muzeum Miasta Gdyni jest dokumentowanie brzmienia miasta, jego rytmu i tego, jak wpływa ono na tworzone tu dźwięki. „Druga Fala” to wreszcie przypomnienie pewnej kultowej kasety magnetofonowej. W 1987 roku, podczas rejestracji albumu „Gdynia”, powstało kilkadziesiąt utworów. Te, które nie zostały wydane na kultowej płycie, stały się zawartością kasety z materiałem o tytule „Fala II”.

Płyta „Druga Fala” dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni (30zł), a także stacjonarnie w sklepie muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego 1.

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...