piątek, 22 listopada, 2024

Europa Nostra ogłasza listę najbardziej zagrożonych obiektów i zabytków

Europa Nostra – europejska federacja stowarzyszeń działających na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy – wraz ze swoim partnerem, Instytutem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, ogłosiła tegorczną listę 7 najbardziej zagrożonych zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego w Europie.

Na liście znalazły się:

  • Achensee Steam Cog Railway, Tyrol, Austria
  • zespół zabytkowych cmentarzy Mirogoj, Zagrzeb, Chorwacja
  • pięć południowych wysp Morza Egejskiego, Grecja
  • Ogród Giusti, Werona, Włochy
  • klasztor Dečani, Kosowo
  • Poczta Centralna w Skopje, Macedonia
  • kaplica i ermitaż San Juan de Socueva, Kantabria, Hiszpania.

Ogłoszenie 7 najbardziej zagrożonych miejsc 2021 roku odbyło się online. Obejrzało je ponad 300 osób z całego świata.

Celem naszej listy jest uruchomienie dzwonka alarmowego informującego o poważnych zagrożeniach, przed którymi stoimy. Poczynając od średniowiecznego klasztoru po niezwykły renesansowy ogród, od nowoczesnych przemysłowych konstrukcji po kultowe krajobrazy kulturowe – te miejsca są ważnymi świadectwami naszej wspólnej przeszłości, pamięci i tożsamości. W czasie, gdy nasz kontynent przeżywa bezprecedensowy kryzys, Europa Nostra pragnie wyrazić swoją solidarność i udzielić wsparcia tym lokalnym społecznościom w całej Europie, które są zdeterminowane, aby ocalić zagrożone skarby dziedzictwa. Za pośrednictwem naszej ogólnoeuropejskiej sieci członków i partnerów zmobilizujemy posiadaną różnorodną wiedzę i wszelkie zasoby, aby pomóc ocalić te miejsca dziedzictwa, które należy uznać za potężne wektory zrównoważonego rozwoju, a także za kluczowe narzędzia dla pokoju i dialogu między różnymi społecznościami. Razem możemy to zrobić!

podkreślił Guy Clausse, wiceprezes wykonawczy Europa Nostra.

7 najbardziej zagrożonych miejsc w 2021 r. zostało wybranych przez zarząd Europa Nostra spośród 12 miejsc wytypowanych przez panel międzynarodowych ekspertów. Przy wyborze brano pod uwagę zarówno znaczenie i wartość kulturową każdego z obiektów, jak i zagrożenia, na jakie są narażone. Za kluczowe wartości dodane uznano poziom zaangażowania społeczności lokalnych oraz zaangażowanie interesariuszy publicznych i prywatnych w ratowanie wytypowanych obiektów. Kolejnym kryterium wyboru był potencjał tych miejsc do pełnienia roli katalizatora zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego, a także narzędzia promowania pokoju i dialogu w danym regionie.

Wybrane obiekty mogą otrzymać granty EBI w wysokości do 10 000 euro. Mają one pomóc we wdrożeniu działań, które przyczynią się do uratowania zagrożonego obszaru.

ŹródłoEuropa Nostra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...