piątek, 22 listopada, 2024

„Czwartki w Muzeum Gdańska” wracają w formie online

Do programu Muzeum Gdańska powraca cykl czwartkowych spotkań poświęconych historii Gdańska i Pomorza. Bohaterami pierwszego spotkania będą dawne kąpieliska morskie położone na terenie obecnego Gdańska. Temat przybliżą i omówią Marzena Bakowska, dziennikarka kulturalna oraz dr Janusz Dargacz, autor publikacji „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

„Czwartki w Muzeum Gdańska” to cykl spotkań poświęconych historii Gdańska i Pomorza nawiązujących do zbiorów Muzeum oraz jego działań, np. wystaw czasowych, publikacji, spacerów po wystawach czasowych oraz debat i konferencji. Od rozpoczęcia projektu w 2016 r. zrealizowano 93 wydarzenia, w których wzięło udział blisko 6500 uczestników. Po przerwaniu cyklu przez pandemię koronawirusa w 2019 r. „Czwartki w Muzeum Gdańska” powracają w formie spotkań online. Ta edycja będzie poświęcona publikacjom wydanym przez Muzeum w ubiegłym i obecnym roku.

„Czwartki” adresujemy do mieszkańców Trójmiasta zainteresowanych historią Gdańska i regionu, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o zbiorach muzeum i przeszłości. Dla nas projekt był i jest formą budowania więzi z sympatykami, możliwością spotkania się w murach oddziałów Muzeum, stawiania pytań i wymiany myśli. Nadchodzący mini-cykl poświęcony naszym wydawnictwom to zapowiedź powrotu właśnie do takiej formuły spotkań. Mamy nadzieję, że ten zamysł uda się nam zrealizować jesienią obecnego roku

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.    

W najbliższy czwartek, 22 kwietnia br., o godz. 17.00 rozpocznie się pierwsze z pięciu 40-minutowych spotkań prowadzonych przez Marzenę Bakowską, dziennikarkę oraz historyka z wykształcenia. Jej rozmówcą będzie dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska, autor książki „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

Podczas spotkania skupimy się na wątkach związanych z Gdańskiem, w tym także tych, które się nie znalazły w publikacji, a były prezentowane chociażby na wystawach czasowych w ubiegłych latach. Dziś wycieczki na plażę w celu zażycia kąpieli wydają się nam czymś oczywistym, ale moda na nie w Gdańsku zaczęła się przyjmować ok. 1800 r. Wtedy też został opracowany projekt budowy zakładu kąpielowego w Jelitkowie, który miał być pierwszym tego typu obiektem w regionie. Inicjatywa wyszła od ministra Friedricha Leopolda von Schröttera. I choć zaawansowany projekt nie odczekał się realizacji, historia podgdańskich wówczas plaż przepełniona była letnikami, plażowiczami i… zabawami, o których szerzej porozmawiamy

mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

Spotkania odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams. W celu zgłoszenia uczestnictwa należy wysłać informację na adres czwartki@muzeumgdansk.pl. Zarejestrowani uczestnicy zwrotnie otrzymają link do transmisji. Aplikacja uruchamia się również w przeglądarkach internetowych.

Pod koniec maja br. planowane jest spotkanie z Ireneuszem Dunajskim poświęcone publikacji „Fotografia w Gdańsku 1878–1900”. W czerwcu odbędzie się dyskusja z Anną Baranowską-Fietkiewicz oraz dr Anną Frąckowską o złotnictwie gdańskim w kontekście wydanego katalogu „Złotnictwo od XVII do XX wieku. Katalog zbiorów Muzeum Gdańska”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...