wtorek, 14 maja, 2024

Trzydzieści lat niepodległej Białorusi w najnowszym numerze Biuletynu Historii Pogranicza

Kim są Białorusini? Jak ewoluował współczesny system polityczny Białorusi? I dlaczego zdaniem prezydenta Aleksandra Łukaszenki, za falę masowych protestów z września 2020 roku odpowiadają przedstawiciele pokolenia „ajtiszników”. O tych i innych zagadnieniach można przeczytać w najnowszym, specjalnym numerze Biuletynu Historii Pogranicza.

W 21.,  specjalnym numerze „Biuletynu Historii Pogranicza”, ukazującym się w języku polskim i angielskim, zaprezentowano studia dotyczące procesów zachodzących na Białorusi w ostatnich trzydziestu latach. Są one związane z najnowszą i najsilniejszą, jak do tej pory, falą buntu społecznego, który wybuchł po kolejnych wyborach prezydenckich z  2020 r., ponownie „wygranych” przez Aleksandra Łukaszenkę.

W numerze znajdziemy artykuły najwybitniejszych polskich badaczy najnowszych dziejów Republiki Białoruś z ośrodków naukowych z całego kraju: prof. dr. hab. Zdzisława Juliana Winnickiego (Uniwersytet Wrocławski), prof. dr. hab. Olega Łatyszonka (Uniwersytet w Białymstoku), dr. hab. Arkadiusza Czwołka (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. dr. hab. Wojciecha Śleszyńskiego (Muzeum Pamięci Sybiru/Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr. hab. Ryszarda Radzika (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej), prof. dr. hab. Eugeniusza Mironowicza (Uniwersytet w Białymstoku) i dr. Jana Jerzego Milewskiego (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Białymstoku).


Biuletyn powstał przeszło dwadzieścia lat temu jako pismo poświęcone dziejom historycznego obszaru Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od początku stanowił forum, na którym prezentowane były najnowsze badania z tego zakresu, a historycy z trzech sąsiednich państw prowadzili tu naukową dyskusję. Ponieważ cele te były zbieżne z ambicjami naukowymi Muzeum Pamięci Sybiru (główną częścią misji muzeum jest bowiem odkrywanie i upowszechnianie wiedzy związanej z tematyką deportacji i losów Polaków w Związku Sowieckim oraz warunków życia społeczności polskiej na dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej), postanowiło ono włączyć się w jego redagowanie, tworząc odtąd płaszczyznę wymiany myśli i konsultacji otwartą dla krajowego i zagranicznego środowiska nie tylko historyków, ale także muzealników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...