sobota, 18 maja, 2024

Ruszyła rejestracja na wiosenne spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

W kameralnym gronie i reżimie sanitarnym, ale już nie tylko online, a na świeżym powietrzu. Na stronie IKM ruszyły zapisy na specjalne, wiosenne spacery po gdańskich dzielnicach. Tematami spotkań będzie między innymi rozwój kolei w Nowym Porcie, dzieje Polaków w Oliwie w okresie Wolnego Miasta, przyroda i historia nad wodą – spacer rowerowy z Oruni do Krępca oraz park zdrojowy w Bohnsack – szlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie.

W kwietniu ruszyły eksperckie wykłady i spotkania online Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Przygotowują osoby oprowadzające do letniego sezonu regularnych alternatywnych spacerów i otwarte są dla wszystkich chętnych. Od 28 kwietnia można zapisywać się na wiosenne, specjalne spacery, które odbywają się w maju i w czerwcu w Oliwie, Nowym Porcie, Oruni, Dolnym Mieście i Wyspie Sobieszewskiej.

Spacery tematyczne są wyjątkową okazją do poznania mniej znanych wątków z historii gdańskich dzielnic, dawnych i obecnych mieszkańców, przyrody, jaką można znaleźć w mieście. Są świetnym sposobem spędzenia czasu w ciekawy sposób i na poczucie się turystą we własnym mieście

mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Rejestracja na spacery i spotkania, które odbywać się będą w reżimie sanitarnym i przy ograniczonej liczbie osób, dostępna jest online na stronie Instytutu Kultury Miejskiej. Punkt Informacji Kulturalnej prowadzi zapisy dla osób bez dostępu do internetu oraz udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00 – 18.00, pod numerem telefonu 664 976 052.

Regularne, letnie, alternatywne spacery po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej ruszą w lipcu. Na nie również będą obowiązywały zapisy.


Harmonogram wiosennych, eksperckich spacerów i spotkań Lokalnych Przewodników i Przewodniczek

Nowy Port – spacery

  • 15 maja, godz. 8:30 Spacer ornitologiczny, Marta Hoffmeister i Marek Wójcicki (uwaga, zmiana daty: spacer był pierwotnie planowany na 8 maja).
  • 9 czerwca, godz. 17:30 Nowy Port na dawnej pocztówce, Marcin Tymiński
  • 12 czerwca, godz. 12:00 Rozwój kolei w Nowym Porcie, Henryk Jursz
  • 16 czerwca, godz. 17.30 Rewitalizacja Nowego Portu – efekty, plany, aktualne etapy
    Anna Konopka, Katarzyna Werner, Biuro Rozwoju Gdańska

Oliwa – spacery 

  • 29 maja, godz. 10:00 Polacy w Oliwie w okresie Wolnego Miasta, Stanisław Sikora

Orunia – spacery 

  • 5 czerwca, godz. 12:30 Przyroda Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene, dr Michał Buliński
  • 13 czerwca, godz. 15:30 Przyroda i historia nad wodą – spacer rowerowy z Oruni do Krępca, Ewelina Kurach, Krzysztof Ostaszewski. Spacer rowerowy, ok. 3 godz.
  • 20 czerwca, godz. 15:30 Niezłe ziółka – rodzinny spacer z botanikiem po Parku Oruńskim im. Emilii Hoene, Ewelina Kurach
  • 27 czerwca, godz. 15:30 Martwa natura z ananasem – akcja plastyczna dla dzieci inspirowana historią Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene. Lucyna Korytowska, Anna Wesołowska-Owczarska, Aleksandra Abakanowicz

Dolne Miasto – spacery i spotkania 

  • 8 maja godz. 14.00 Wybrane zagadnienia z dziejów świątyni przy ul. Łąkowej na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej i fotograficznej, Anna Dymek.
  • 22 maja, godz. 14:00 Motoryzacyjne Wolne i Dolne Miasto, Bartosz Gondek i Jacek Górski.
  • 29 maja, godz. 14:00 Kolejką wąskotorową do Gdańska, Grzegorz Fey

Wyspa Sobieszewska – spacery 

  • O trudnej sztuce połowu bursztynu, Sylwester Malucha. (termin zostanie podany wkrótce na stronie ikm.gda.pl w zakładce zapisy 2021, spacer planowany był na 8 maja).
  • 15 maja, godz. 11:00 Szlakiem przedwojennych restauracji i pensjonatów w Sobieszewie. Park zdrojowy w Bohnsack, Bartosz Gast
  • 22 maja, godz.10:00 Co wiemy o lesie…? Fakty i mity… Katarzyna Mruk
  • 29 maja, godz.10:30 Okiem, uchem, z lupą i lornetką, czyli przyrodniczy spacer po Ptasim Raju, Ewelina Kurach
  • 12 czerwca, godz. 11:00 Fauna i flora Ujścia Wisły, Jan Wilkanowski

Dla wspólnego bezpieczeństwa, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, uczestnicy spacerów zobowiązani będą do zasłaniania ust i nosa oraz przestrzegania dystansu społecznego – odległość co najmniej 1,5 m. Szczegółowe zasady można znaleźć w cyfrowym regulaminie spacerów oraz w siedzibie IKM.

Partnerami projektu w dzielnicach są: Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, grupa Od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Stacja Orunia GAK i Wyspa Skarbów na Wyspie Sobieszewskiej.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...