sobota, 23 listopada, 2024

Wieży widokowa w Cedyni odzyskała dawny blask

Zakończyła się rewitalizacja wieży widokowej w Cedyni – jednej z atrakcji Pomorza Zachodniego. Dzięki wsparciu eurofunduszy pozyskanych w ramach Programu Regionalnego wieża została odnowiona i oświetlona, a teren wokół niej zagospodarowano.

Oficjalne otwarcie odrestaurowanej wieży odbyło się w środę, 28 kwietnia. Wzięli w nim udział burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz wicestarosta gryfińska Ewa Dudar.

Środki na rewitalizację pochodziły z samorządu województwa i wsparcia Unii Europejskiej. Prace prowadzono od 2019 roku. Wieża ma odnowioną elewację i zdobi ją świetlna iluminacja. Odrestaurowany obiekt jest monitorowany, a przylegający do niego teren został uporządkowany i wzbogacony o elementy małej architektury.

Rewitalizacja oznacza odzyskiwanie dawnego blasku i przywracanie do życia. Z Cedynią wiążą się ważne wydarzenia w polskiej historii. To także malownicze i niezwykle cenne przyrodniczo miejsce. Gruntowny remont zabytku to wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów

mówił podczas oficjalnego otwarcia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wieża zbudowana została w 1895 roku jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Zabytek o wysokości 14 metrów znajduje się na wzgórzu, skąd roztacza się wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. W czasie II wojny światowej, w lutym 1945 roku, stanowił ważny punkt obserwacyjny. Następnie obiekt użytkowały Wojska Ochrony Pogranicza. Po 1956 roku został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania.

Renowacja obiektu kosztowała prawie 1,3 mln zł. Aż 85% wydatków pokryła unijna dotacja Urzędu Marszałkowskiego. To prawie 1,1 mln zł, które zagwarantowała gminie Cedynia umowa podpisana w maju 2019 roku. Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności oraz obszarów miejskich i wiejskich”. 

foto: UM w Cedyni, CC BY 4.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...