poniedziałek, 25 listopada, 2024

Nowa wystawa stała w Muzeum Kinematografii

W środę, 5 maja, Muzeum Kinematografii w Łodzi otwiera pierwszą część nowej wystawy stałej „Łódź filmowa”, która będzie poświęcona rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Druga część – obejmująca okres od 1945 roku do współczesności – zostanie udostępniona zwiedzającym 30 września 2021 roku.

Atutem nowej ekspozycji jest umożliwienie widzom kontaktu z unikatowymi obiektami ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz pozyskanymi na potrzeby wystawy z instytucji filmowych i kulturalnych oraz od kolekcjonerów i fanów kina. Warta podkreślenia jest interaktywność wystawy – wiele eksponatów będzie można uruchomić i poznać zasady ich działania.

Pierwsza część wystawa obfituje w liczne atrakcje. Jedną z nich będą na pewno projekcje fragmentów Ziemi obiecanej w reżyserii Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego. Przez lata uważano, że nakręcony w 1927 roku film nie zachował się. Na jego ślad wpadli w 2002 roku Kamil Stepan i Jerzy Maśnicki, kiedy przeczesywali zbiory Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie w poszukiwaniu przedwojennych polskich filmów. Sprowadzenie ocalałych niespełna piętnastu minut filmu trwało aż 12 lat. Dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego sceny z udziałem Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, Jadwigi Smosarskiej (Anna Kurowska) czy Ludwika Solskiego będzie można obejrzeć na ekspozycji.

Na wystawie pokazana też będzie oryginalna suknia wizytowa Jadwigi Smosarskiej – „królowej polskiego ekranu” w 20-leciu międzywojennym, odtwórczyni głównej roli w ostatnim w jej karierze, a nakręconym w łódzkich plenerach, melodramacie Skłamałam w reżyserii Mieczysława Krawicza.

Warte obejrzenia są również trójwymiarowe przeźrocza w Cesarskiej Panoramie, czyli jednym z sześciu zachowanych w świecie oryginalnych fotoplastykonów skonstruowanych około 1900 roku przez wynalazcę urządzenia Augusta Fuhrmanna. Z pietyzmem odnowiona Kaiser Panorama, znana kinomanom z Vabanku Juliusza Machulskiego, jest bez wątpienia jedną z pereł muzealnej kolekcji, dla której warto dotrzeć do Muzeum.

Zwiedzający będą także mieli okazję zobaczyć „występ” orchestrionu, czyli poddanej pieczołowitej renowacji ponad stuletniej szafy grającej. Wystawa w części noszącej tytuł „Miasto atrakcji” skoncentruje się na przybliżeniu rozrywek ery prefilmowej, pozwalając odczuwać współczesnym widzom emocje, jakie towarzyszyły naszym przodkom na przełomie XIX i XX wieku. Przybliży także zasady działania niezwykłych urządzeń, które stanowiły kamień milowy w rozwoju techniki pokazywania ruchomych obrazów – oglądający będą mogli samodzielnie uruchomić dokładne rekonstrukcje kinetoskopu czy mutoskopu.

Obok prezentowania licznych zabytków techniki filmowej, jak fenomenalna kamera „Oko” skonstruowana przez Kazimierza Prószyńskiego jeszcze przed Tomaszem Edisonem, czy zjawiskowe stare kamery i projektory, muzeum wykorzysta swój atut, jakim niewątpliwie jest usytuowanie w Pałacu Karola Scheiblera. Rezydencja jednego z najważniejszych przemysłowców powstającej w XIX wieku włókienniczej Łodzi, nie tylko sama w sobie olśniewa przepychem i zachowaną autentyczną architekturą oraz dziełami sztuki (w tym kilkunastoma olśniewającymi piecami), ale i stanowiła lokację dla licznych filmów z „Ziemią obiecaną” Andrzeja Wajdy na czele. Z arcydzieła sprzed blisko pół wieku będzie można zobaczyć m.in. oryginalną suknię Mady (Barbara Dykiel), projekty kostiumów autorstwa Barbary Ptak, czy dziennik prowadzony przez reżysera w czasie przygotowań do zdjęć.

Wystawa jest finansowana ze środków Miasta Łódź oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jej partnerami są: FINA, PWSFTviT im. Leona Schillera, WFO, Opus Film, Akson Studio, Monolith Films, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Historii Katowic, Eye Filmmuseum z Amsterdamu, Filmoteca de Catalunya Barcelona,  WFDiF, Uniwersytet Łódzki, Centralne Muzeum Włókiennictwa, WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Politechnika Łódzka, Archiwum Państwowe w Łodzi, NCKF, EC1-Łódź Miasto Kultury.

Tworzenie wystawy jest możliwe dzięki realizacji projektu „Zwiększenie dostępności dorobku polskiej kinematografii poprzez zachowanie zabytkowej infrastruktury Pałacu Scheiblera” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 – Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działanie VI.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałanie VI.1.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Muzeum czynne:

  • środa – czwartek: godz. 9-16;
  • piątek – niedziela: godz. 10-18.

Środa – wstęp bezpłatny.

Do odwołania nie będzie możliwe korzystanie z urządzeń dotykowych, wszystko obsługują opiekunowie ekspozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...