sobota, 23 listopada, 2024

Kawaleria, malarstwo, archeologia – Muzeum w Grudziądzu zaprasza w swoje progi

Po tygodniach przerwy spowodowanych ograniczeniami epidemiologicznymi Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu znów zaprasza odwiedzających w swoje progi. Co można będzie zobaczyć?

Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939

Na wystawie zaprezentowano zagadnienia związane z historią Centrum Wyszkolenia Kawalerii, jeździectwem i sportami konnymi. Tutaj podziwiać można okazałą kolekcję broni białej – wszystkie wzory szabli używanych przez polskich kawalerzystów, ponadto m.in. oryginalne mundury kawaleryjskie wraz z ekwipunkiem, a także kolekcję broni palnej i elementy wyposażenia kawaleryjskiego.

Historia Grudziądza

Na czterech kondygnacjach spichrza mieści się stała wystawa prezentująca dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny, któremu podporządkowane są poszczególne sale. W sali pierwszej przedstawiamy Grudziądz w średniowieczu i dobie Rzeczypospolitej Szlacheckiej (od XIII w. do roku 1772). Znajdują się tu m.in. zabytki ilustrujące historię miasta pod panowaniem krzyżackim oraz w czasach rozkwitu po drugim pokoju toruńskim. Uwagę zwracają oryginalne dokumenty, militaria, monety, przedmioty codziennego użytku, pamiątki cechowe. Sala druga prezentuje – poprzez liczne plany, ryciny, fotografie oraz makietę miasta – Układ przestrzenny i architekturę Grudziądza. Jest doskonałym wstępem do zwiedzania miasta. W sali trzeciej przedstawiamy Grudziądz podczas zaborów i odzyskanie niepodległości w 1920 r. , a więc życie codzienne mieszkańców, przedmioty użytkowe, powstanie twierdzy Grudziądz, Polonię pod zaborem oraz przejęcie Grudziądza przez władze polskie w dniu 23 stycznia 1920 r. Niewątpliwą atrakcją jest tu makieta twierdzy. Wreszcie w sali czwartej zgromadziliśmy pamiątki ilustrujące dzieje Grudziądza w latach 1920-1939, rozwój przemysłu, rzemiosła, życie kulturalne oraz ogromny garnizon i liczne szkoły wojskowe.

Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego

W kameralnych wnętrzach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu znajduje się Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, która w 2021 roku świętuje 60-lecie swego istnienia. W Galerii są prezentowane dzieła artystów związanych z Pomorzem od 1945 roku. Obok obrazów profesorów-założycieli Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. Stanisława Borysowskiego, Bronisława Jamontta oraz Tymona Niesiołowskiego, znajdują się tu dzieła ich uczniów i absolwentów kolejnych roczników. W Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań.



Stałe wystawy archeologiczne

Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach

Wystawa prezentuje osiągnięcia badań wykopaliskowych prowadzonych na średniowiecznym gródku rycerskim w Plemiętach, który na przełomie XIV/XV wieku stał się jednym z punktów systemu obronnego Zakonu Krzyżackiego. Obiekt był wielokondygnacyjną wieżą mieszkalno-obronną, która pełniła rolę dworu średniej włości rycerskiej. Został spalony w trakcie polsko- krzyżackich działań wojennych w 1414 r.

Grudziądz w okresie wpływów rzymskich

Ekspozycja prezentuje materiał zabytkowy pochodzący z wyposażenia grobowego z cmentarzysk i osad z okresu wpływów rzymskich (I w. p.n.e. do V w. n.e.) z okolic Grudziądza. Są to przedmioty codziennego użytku, dary wkładane zmarłym do grobów – najczęściej broni, elementy stroju i biżuteria. Na szczególną uwagę zasługuje zespół zabytków z cmentarzyska w Grudziądzu- Rządzu, wśród których znajdują się importy pochodzące z terenów Cesarstwa Rzymskiego.

Biżuteria średniowieczna z Gruczna

Zabytki na wystawie pochodzą z cmentarzysk użytkowanych w XI-XIII w. Prezentujemy na niej głównie biżuterię oraz przedmioty codziennego użytku, które wkładano zmarłym do grobów jako dary. Są wśród nich m.in. paciorki wykonane ze szkła, bursztynu i srebra, bransolety, wisiorki, pierścionki oraz bardzo popularne w średniowieczu kabłączki skroniowe.

Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu

Wystawa prezentuje kulturę materialną, duchową i społeczną ludności zamieszkującej treny północnej części ziemi chełmińskiej od XI tys. p. n.e. do wieku XV n.e. Zgromadzone na ekspozycji zabytki pochodzą z badań archeologicznych dawnych i współczesnych. Są wśród nich unikatowe egzemplarze, jak gliniana figurka kobiety z Łasina, czy żelazny kaganek z grodziska w Słupskim Młynie.


Wystawy czasowe

Zamki Pomorza Warmii i Mazur w akwarelach Zbigniewa Szczepanka

Zbigniew Szczepanek to niezaprzeczalny mistrz akwareli – techniki niezwykle urokliwej, choć kapryśnej i trudnej. Do perfekcji opanował operowanie plamą barwną, za pomocą której oddawał atmosferę i charakter budowli obronnych z terenów Rzeczpospolitej, niejednokrotnie odtwarzając ich wygląd z czasów świetności. To malarstwo najwyższej próby, które urzeka, imponuje precyzją warsztatu, ale także dokumentuje i potwierdza wspaniałą przeszłość zaklętą w architekturze.

Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków

Dzięki wystawie będzie można zapoznać się z kilkudziesięcioma mapami i planami, pochodzącymi przede wszystkim z Muzeum w Grudziądzu. Po raz pierwszy w historii pokazany zostanie ułamek kolekcji grudziądzkiej, znajdującej się w instytucjach zagranicznych oraz polskich. Poza mapami miejskimi znaczną część wystawy stanowią kartografiki związane z budową i zagospodarowaniem Twierdzy z końca XVIII i XIX wieku. Zamieszczone na wystawie mapy obejmują chronologicznie okres ponad 350 lat, na przestrzeni których miasto zmieniło swój charakter z rolniczego na przemysłowy, czego efektem była niespotykana dotychczas rozbudowa Grudziądza w kierunku południowym i północnym.

Nabytki 2020

Wystawa przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, na które pokazujemy najnowsze zabytki, które wzbogaciły muzealne zbiory.


Ponadto – w programie wydarzeń w maju:


15.05., godz. 18.00 – 23.00 Noc Muzeów, wstęp wolny

Podczas Nocy Muzeów muzeum zaprasza do tradycyjnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (dystans, maseczki zakrywające usta i nos, dezynfekcja dłoni) a także do obserwowania dodatkowych wydarzeń on-line, na muzealnym profilu na Facebook’u:

godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków”

godz. 18.30 – Internetowy Uniwersytet Ludowy

godz. 19.00 – Noc w Muzeum w militarno-orientalnej odsłonie – prezentacja Mariusza Żebrowskiego

godz. 19.30 – wirtualne oprowadzanie po stałej wystawie archeologicznej „Biżuteria średniowieczna z Gruczna”

godz. 20.00 – prezentacja – zaproszenie do powstającej wystawy „Grudziądz – Rządz na bursztynowym szlaku”: opis badań na cmentarzysku Rządz, pokaz zachowanych zabytków i archiwaliów, a także prezentacja współczesnych badań (2017-2019)

godz. 20.30 – zaproszenie do wystawy „Dyplom 2021. Malarstwo, rysunek. Prace absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Grudziądzu”


16.05.2021 – czynne będą wystawy w Gmachu Głównym Muzeum oraz Góra Zamkowa z Klimkiem

29 – 30 maja Weekend Dziecka w Muzeum

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka muzeum zaprasza rodziny z dziećmi na warsztaty. Na zajęcia obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18; cennik – 10,00 zł/os. Liczba miejsc ograniczona.

29 maja, godz. 11.00 – warsztaty linorytu
30 maja, godz. 11.00 – malowanie na papirusie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...