piątek, 22 listopada, 2024

Andrzej Papierz i Radosław Gruk z medalami za projekt wystawienniczy

Andrzej Papierz oraz Radosław Gruk zostali odznaczeni Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Z inicjatywą odznaczenia obu panów wystąpił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawany jest jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu. Dyrektor Muzeum II WŚ w Gdańsku dr Karol Nawrocki występując o odznaczenie nim Andrzeja Papierza oraz Radosława Gruki podkreślił ich zaangażowanie w realizację wyjątkowego międzynarodowego projektu wystawienniczego „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, będącego owocem współpracy Muzeum z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Ekspozycja przygotowana z okazji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej, stanowiła opowieść o polskim doświadczeniu II wojny światowej, szczególną wagę przywiązując do ukazania tragizmu wojny i starań polskiego żołnierza o odzyskanie niepodległej ojczyzny. Jej celem było przybliżenie zagranicznym widzom postaw polskich obywateli wobec przytłaczającej siły agresorów, a następnie okupantów.  Projekt został zaprezentowany w 66 krajach. Swoim zasięgiem objął większość państw europejskich oraz m.in. Stany Zjednoczone, Australię, Japonię, Peru, Nową Zelandię czy RPA. Wystawa była prezentowana w 151 miejscach na całym świecie: uniwersytetach, muzeach, bibliotekach, a także na placach miast oraz w innych miejscach użyteczności publicznej m.in.: w Waszyngtonie, Brasílii, Meksyku, Edynburgu, Wiedniu, Bangkoku czy Canberze. Dzięki współpracy Muzeum z Ministerstwem Spraw Zagranicznych teksty wystawy zostały przetłumaczone na 35 języków, a miliony ludzi na sześciu kontynentach mogły, często po raz pierwszy, zapoznać się z polskim doświadczeniem II wojny światowej.

Inicjatorem projektu był pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do spraw organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dr Karol Nawrocki. Projekt został wsparty przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, koordynowany z ramienia Muzeum przez Bartłomieja Garbę, a z ramienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez Łukasza Lutostańskiego. Koordynatorami prac nad projektem z ramienia placówek zagranicznych były: Ambasady, Konsulaty lub Stałe Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej, które wybrały do prezentacji ekspozycji interesujące i znane w przestrzeni publicznej miejsca.


Andrzej Papierz

Andrzej Papierz – absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów działał w podziemiu Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów, organizował kolportaż wydawnictw podziemnych oraz jawną sprzedaż wydawnictw niezależnych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 90. pracował jako dziennikarz m.in. w Tygodniku Solidarność, Polskim Radiu, Telewizji Polsat oraz Telewizji Polskiej. Był również korespondentem zagranicznym w Rosji i na Kaukazie. W swojej karierze zawodowej sprawował funkcję Zastępcy, a następnie dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu. W latach 2001-2006 pełnił urząd dyrektora Instytutu Polskiego w Sofii, natomiast po powrocie do kraju został mianowany dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2007-2018 pełnił służbę dyplomatyczną na stanowisku ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Bułgarii, następnie w Kabulu oraz konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty i w Stambule. 3 kwietnia 2018 r. powołany został na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a następnie objął urząd dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej. W trakcie swojej wieloletniej pracy w szeregach polskiej służby dyplomatycznej i konsularnej przyczynił się do upowszechnienia polskiej narracji historycznej, biorąc udział w licznych patriotycznych projektach, które inicjował, wspierał oraz realizował w celu upamiętnienia prawdy historycznej i promocji Polski na arenie międzynarodowej. Za swoją działalność odznaczony został m.in. Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medalami: „Za zasługi dla obronności kraju”, Gwiazda Afganistanu, „Pro Patria” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej aktywnie wspierał międzynarodowy projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”,  od samego początku, czyli od momentu pojawienia się idei upamiętnienia w ten sposób 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, aż do finalnej realizacji, łącznie zaprezentowanej w ponad 150 miejscach na świecie.


Radosław Gruk

Radosław Gruk – absolwent politologii i prawa administracyjnego na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zawodową w służbie publicznej rozpoczął w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2000 r. został specjalistą w Urzędzie do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, odpowiadając za program powrotu Polaków do historycznej Ojczyzny. W latach 2003-2019 pełnił służbę dyplomatyczną jako wicekonsul w Sankt Petersburgu, konsul w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Podgoricy, następnie kierował Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty. W czerwcu 2020 r. pozytywnie zaopiniowany przez Sejmową Komisję Spraw Zagranicznych na ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie.

Zaangażowany w działania służące nawiązaniu współpracy naukowej między Instytutem Pamięci Narodowej a Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu, jak również w działania na rzecz identyfikacji polskich pochówków na terytorium Kazachstanu i opieki nad cmentarzami wojennymi żołnierzy Armii Generała Andersa. Konsekwentnie i od wielu lat działający na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar i szkód poniesionych przez Naród Polski w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, czego przykładem jest m.in. wystawa „Armia Generała Andersa-Szlak Nadziei” prezentowana w Centralnym Państwowym Muzeum Republiki Kazachstanu. Wyróżniony m.in. Medalem „Za Zasługi dla Polaków w Kazachstanie”, Medalem „Pro Patria” i Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków. Aktywnie przyczynił się do powstania publikacji „Deportacje Polaków i obywateli polskich do Kazachstanu w latach 1936–1941. Dokumenty ze zbiorów Archiwum Prezydenta Republiki Kazachstanu”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W książce zaprezentowano w większości nieznane dotąd w Polsce dokumenty dotyczące sowieckich deportacji do Kazachstanu. Silnie zaangażowany w przygotowany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej międzynarodowy projekt wystawienniczy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”, będący owocem współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...