niedziela, 19 stycznia, 2025

Archeolodzy na placach budowy, czyli jak przeszłość przeplata się z przyszłością?

Środki unijne przekazane na inwestycje infrastrukturalne większości z nas kojarzą się z budową dróg czy budynków. Okazuje się jednak, że mają one także bardzo duży wpływ na naszą znajomość własnej historii.

To wcale nie tak rzadki widok: ekipa budowlana podczas pracy trafia na zabytkowe artefakty. Na plac budowy wzywani są wówczas archeolodzy i konserwatorzy zabytków. Dzieje się tak niemal przy każdej dużej inwestycji budowlanej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej postanowiło więc zaprezentować odkrycia dokonane w projektach dofinansowanych z Programu Infrastruktura i Środowisko w specjalnym albumie.

Historia Polski jest bardzo bogata i każdy ślad przeszłości wzbogaca naszą wiedzę o polskiej przeszłości i dziedzictwie narodowym. Jesteśmy dumni, że inwestowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, środki unijne, pomagają nie tylko w rozwoju naszego kraju, ale też wpływają na wypełnianie białych kart historii Polski. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie albumu „POIiŚ o przeszłości”, w którym prezentujemy wybrane odkrycia. Przybliżamy historię, do której dokopali się archeolodzy w miejscach inwestycji, które uzyskały dofinansowanie z funduszy unijnych

mówi wiceminister Waldemar Buda.

Album „POIiŚ o przeszłości” pokazuje, jak przeszłość przeplata się z przyszłością. Zaprezentowano w nim 19 odkryć – znalezisk, jakich dokonano podczas realizacji inwestycji dofinansowanych ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Znalazły się wśród nich min. cmentarz elit państwa wczesnopiastowskiego, relikty osiedli pierwszych rolników, groby sprzed 5 tysięcy lat czy kości samicy słonia leśnego.

Album można pobrać na stronie Programu Infrastruktura i Środowisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...