W najbliższy weekend w szwedzkim Husby k. Glanshammar odbędzie się nietypowe (przynajmniej dla nas) wydarzenie: ogólnodostępna akcja poszukiwania metali. Organizują ją wspólnie Muzeum Okręgowe Örebro, Szwedzkie Stowarzyszenie Poszukiwaczy Metali i Stowarzyszenie Glanshammars Sockenmagasin. Badania archeologiczne wykazały, że w okolicy Husby istnieją pozostałości królewskiej posiadłości z epoki żelaza.
Glanshammarsbygden to jedno z najbogatszych stanowisk archeologicznych w Szwecji. Jednym z najważniejszych tutejszych odkryć ostatnich dziesięcioleci jest posiadłość w Husby, która była badana w latach 1997-98, przed budową autostrady E18-E20. Archeolodzy odkryli w palisadzie fundamenty dwóch budynków pochodzących z okresu między 450 a 600 r. n.e. Szwedzcy archeolodzy zwykle nie używali w tamtym czasie wykrywaczy metali, ale podczas wykopalisk znaleziono złotą figurę i kilka sprzączek z brązu. Do dziś krążą więc plotki o tym, jakie bogactwa wciąż czekają tam na odkrycie…
W ostatnich latach zainteresowanie wykrywaniem metali i wykorzystaniem wykrywaczy metali zarówno w organizacjach non-profit, jak i wśród profesjonalnych archeologów znacznie wzrosło. Od 2017 r. Muzeum Okręgowe wraz z Zarządem Okręgowym, Szwedzkim Stowarzyszeniem Poszukiwaczy Metali i Narodową Radą Dziedzictwa pracowało nad projektem, którego celem jest podniesienie świadomości na temat stosowania wykrywaczy metali w archeologii oraz współpraca między organizacjami non-profit , środowiskiem kultury i środowiskiem naukowym. Projekt ten ma również na celu poszerzenie wiedzy na temat metod dokumentacji i konserwacji znalezisk metalowych.