piątek, 22 listopada, 2024

Archiwa IPN – historia Polaków zapisana w dokumentach

Jednym z głównych zadań Instytutu Pamięci Narodowej jest zachowanie i pielęgnowanie pamięci o losach Narodu Polskiego w XX w. Archiwum, które jest sercem IPN, jest właśnie tym miejscem, gdzie przechowywane są wyjątkowe archiwalia. W zdecydowanej większości są to akta wytworzone i zgromadzone przez wojskowe i cywilne organy bezpieczeństwa komunistycznej bezpieki lat 1944-1990, a także III Rzeszę Niemiecką i Związek Sowiecki z lat 1939-1945.

XVI Międzynarodowy Kongres Archiwów ogłosił dzień 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów. Do tego wydarzenia doszło na kongresie, zorganizowanym przez Międzynarodową Radę Archiwów w 2008 r. w Kuala Lumpur, z okazji 60. rocznicy utworzenia tej instytucji, działającej pod auspicjami UNESCO. Obecnie Rada zrzesza około 1 400 instytucji ze 199 krajów świata.

Międzynarodowy Dzień Archiwów jest okazją do pokazania rozwoju archiwów i stosowania rozwiązań ułatwiających dostęp do światowych zasobów archiwalnych. W tym dniu archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.

W zasobie Archiwum IPN znajdują się 93 kilometry bieżących akt. Są to dokumenty, fotografie, rysunki, nagrania dźwiękowe, filmy, artefakty i rodzinne pamiątki, w których zapisane są historie Polaków. Wszystkie te materiały opowiadają o ich losach, składających się na historię naszego narodu. Pokazują odwagę, bohaterstwo i ofiarność naszych rodaków. Stanowią też świadectwo czasów komunistycznego oraz niemieckiego zniewolenia, przez co są niezastąpionym źródłem historycznym.

Informacje o zasobie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej oraz zasadach udostępniania dokumentów znajdują się w inwentarzu archiwalnym IPN oraz na stronie głównej Instytutu w zakładce ARCHIWA.


Niezwykle ważną rolę odgrywają również pamiątki przekazywane IPN z archiwów domowych. Jednym z priorytetowych działań Archiwum IPN jest projekt Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza wszystkich do wydobycia z domowych zbiorów dokumentów ukazujących ważne wydarzenia z dziejów Polski i tych przedstawiających szerzej nieznane lub zapomniane historie rodzinne i podzielenia się nimi za pośrednictwem IPN z innymi.

Temu ma służyć m.in. portal www.archiwumpamieci.pl. Za jego pośrednictwem można się skontaktować z pracownikami Instytutu, by przekazać im dokumenty czy zainteresować IPN opowieścią o losach własnej rodziny. Do tej pory już 1 600 darczyńców z całego świata przekazało rodzinne pamiątki do Archiwum Pełnego Pamięci. 

Misją projektu jest pozyskanie i zabezpieczenie oryginalnych dokumentów i zbiorów. W przypadku gdy dokumenty mają dla potencjalnych darczyńców wyjątkową wartość, IPN prosi jedynie o ich czasowe udostępnienie w celu wykonania kopii. Kilka niezwykłych historii rodzinnych można poznać już teraz, otwierając na wspomnianym portalu zakładkę „Okruchy historii”, gdzie znajdują się artykuły oraz podcasty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...