Podczas remontu prowadzonego w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Zamościu natrafiono na ukrytą w drewnianym poszyciu ścian dokumentację.
Kościół w Zamościu jest największym siedemnastowiecznym kościołem w Pierwszej Rzeczypospolitej. Dokumenty, które odnaleziono na jego poddaszu, należały do funkcjonującej w latach 1927–1950 Komunalnej Kasy Oszczędności w Zamościu. Pochodzą z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a w gmachu kościoła ukryto je prawdopodobnie podczas II wojny światowej, aby nie zostały przejęte przez Niemców. Wśród znalezionych dokumentów są m.in. książeczki wkładowe, korespondencja prowadzona z członkami Kasy, przedsiębiorstwami oraz instytucjami finansowymi, a także druki umów, polis i upoważnień, afisze, ulotki i druki reklamowe.
Proboszcz i gwardian klasztoru franciszkanów o. Andrzej Zalewski zdecydował, że znalezisko zostanie przekazane do Archiwum Państwowego w Zamościu, gdzie znajdują się już inne dokumenty dotyczące Komunalnej Kasy Oszczędności. Po wykonaniu inwentaryzacji archiwalia zostaną poddane fumigacji (zwalczaniu szkodników), a następnie pracom konserwatorskim, zabezpieczeniu oraz digitalizacji.