piątek, 27 grudnia, 2024

„Arcydzieła z Watykanu”– wyjątkowa wystawa w Zamku Królewskim

W 40. rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II w Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę „Arcydzieła z Watykanu”. Ekspozycji otwartej do 13 czerwca towarzyszą wykłady oraz program edukacyjny.

Wystawę przekrojowo zaznajamiającą z historią powołania Karola Wojtyły na najwyższy urząd zwierzchnika Kościoła katolickiego podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy.

Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Myślą przewodnią tej części ekspozycji jest ukazanie Karola Wojtyły w otoczeniu sztuki i przybliżenie nauki papieskiej na temat roli i znaczenia kultury w życiu narodu i społeczeństwa. Po raz pierwszy pokazane zostaną w Polsce archiwalia dokumentujące studia rzymskie Karola Wojtyły, w tym indeks i praca doktorska. W tej części można jeszcze zobaczyć list Karola Wojtyły do Juliusza Osterwy z zaproszeniem na święcenia kapłańskie i Mszę prymicyjną, dyplom magisterski uzyskany na UJ, rękopis Kazania na Areopagu oraz stroje kapłańskie Wojtyły.

Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II. W tej części można zobaczyć m.in. wizerunek św. Piotra z XVI w., rysunek przypisywany Rafaelowi z przedstawieniem sceny wręczenia kluczy św. Piotrowi przez Chrystusa, trony z papieskich pielgrzymek do Polski, dzieła sztuki z Muzeów Watykańskich, które były darami Ojca Świętego dla władz polskich, dary od polskich premierów dla papieża, wizerunki Madonn, jako odpowiedź na papieskie zawołanie Totus Tuus oraz papieską sutannę i ornaty.

Za trzecią – w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra – znajduje się sekwencja W kręgu sztuki Watykanu, w której prezentowane są – wcześniej nie pokazywane w Polsce – obrazy z Muzeów Watykańskich: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego.

Wystawę zamyka brama z symbolem ulatującej gołębicy o wymownym tytule Testament, za którą znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Ekspozycji towarzyszą utwory dedykowane Janowi Pawłowi II przez wybitnych polskich kompozytorów: Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego.

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...