9 czerwca przed warszawską Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę „Pamięć Polski” prezentującą 15 niezwykłych archiwaliów, które w tym roku dołączyły do Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.
Obecna na wernisażu wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podkreśliła, że na Listę zostały wpisane dokumenty bezcenne, o wyjątkowym znaczeniu.
mówiła.
Wyjątkowe obiekty, które zostały wyróżnione wpisem na Listę, wyłonił Polski Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych pod przewodnictwem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka.
Wśród wyróżnionych obiektów, z którymi można zapoznać się na wystawie „Pamięć Polski”, są m.in. średniowieczne zabytki piśmiennicze, takie jak dokument Przemysła II z 15 sierpnia 1295 r. czy dokument króla Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie z 4 lutego 1367 r., a także Przywilej Chełmiński z 1 października 1251 r. czy średniowieczne rotulusy z klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu (1257, 1305-1370). Ponadto na Liście znalazły się również: kolekcja utworów Fryderyka Chopina z lat 30. i 40. XIX w., rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego (1835-1865) i rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „W żalu najczystszym” z 1942 roku.
Wystawa będzie dostępna przed Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie do końca czerwca.
Szczegółowe informacje o obiektach wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w tegorocznej i poprzednich edycjach: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/