środa, 22 stycznia, 2025

Bezcenne polskie dziedzictwo na wystawie „Pamięć Polski”

9 czerwca przed warszawską Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury otwarto wystawę „Pamięć Polski” prezentującą 15 niezwykłych archiwaliów, które w tym roku dołączyły do Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

Obecna na wernisażu wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin podkreśliła, że na Listę zostały wpisane dokumenty bezcenne, o wyjątkowym znaczeniu.

Są to dokumenty średniowieczne, wśród których szczególną rangę posiada dokument króla Przemysła II z 1295 r. z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Pelpinie z pieczęcią majestatową, na której po raz pierwszy pojawia się wizerunek Orła Białego w koronie, dając początek herbowi Państwa Polskiego, kartografika, nagrania dźwiękowe ze zbiorów Polskiego Radia, rękopisy Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

mówiła.

Wyjątkowe obiekty, które zostały wyróżnione wpisem na Listę, wyłonił Polski Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych pod przewodnictwem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka.

Wśród wyróżnionych obiektów, z którymi można zapoznać się na wystawie „Pamięć Polski”, są m.in. średniowieczne zabytki piśmiennicze, takie jak dokument Przemysła II z 15 sierpnia 1295 r. czy dokument króla Kazimierza Wielkiego dla biskupa ormiańskiego Grzegorza we Lwowie z 4 lutego 1367 r., a także Przywilej Chełmiński z 1 października 1251 r. czy średniowieczne rotulusy z klasztoru premonstratensów na Ołbinie we Wrocławiu (1257, 1305-1370). Ponadto na Liście znalazły się również: kolekcja utworów Fryderyka Chopina z lat 30. i 40. XIX w., rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego (1835-1865) i rękopis zbioru wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „W żalu najczystszym” z 1942 roku.

Wystawa będzie dostępna przed Kordegardą – Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie do końca czerwca.

Szczegółowe informacje o obiektach wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w tegorocznej i poprzednich edycjach: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/

ŹródłoMKDNiS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...