Od października do grudnia Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz realizuje bezpłatny cykl specjalnych lekcji muzealnych przygotowanych dla uczniów będących w wielu 12-13 lat.
Każda lekcja składa się z dwóch elementów. Pierwsza część obejmuje zajęcia wprowadzające, w czasie których młodzież zdobywa wiedzę na temat okoliczności wybuchu II wojny światowej oraz okresu niemieckiej okupacji. Daje ona możliwość uzupełnienia oraz utrwalenia wiedzy poprzez aktywną pracę w grupach i dyskusję.
Druga część to wizyta na terenie Miejsca Pamięci, podczas której poprzez przejście przez historyczną przestrzeń, a także materiały dydaktyczne (relacje świadków, reprodukcje obrazów wykonanych przez ocalałych) uczniowie dowiadują się, w jakich warunkach egzystowali więźniowie obozu.
– Tematyka związana z historią II wojny światowej oraz Holokaustu znajduje się w programie nauczania ostatnich klas szkół podstawowych, dlatego też nauczyciele chcą skorzystać z możliwości, jaką daje im wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci. Opracowany przez nas program zwiedzania oraz zajęć dodatkowych dostosowany jest do stanu wiedzy uczniów i wymagań podstawy programowej, ale przede wszystkim bierze pod uwagę poziom emocjonalny uczniów w tym wieku – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.
– Podczas zajęć staramy się przedstawiać najważniejsze zagadnienia związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz. Z uwagi na wrażliwość emocjonalną uczniów tematykę samej Zagłady poruszamy w sposób wyważony na specjalnie opracowanie trasie zwiedzania. Na dodatkowych zajęciach rozmawiamy z młodzieżą nie tylko o przeszłości, ale też o współcześnie ważnych kwestiach moralnych, które wypływają z tragicznej historii – powiedziała koordynatorka projektu w MCEAH Katarzyna Odrzywołek.
Należy także pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu młodzieży do wizyty w Miejscu Pamięci oraz o jej późniejszym podsumowaniu. Pomóc w tym może nasza lekcja internetowa oraz specjalna publikacja dla nauczycieli.
Zgłoszenia do udziału w lekcji muzealnej przyjmowane są mailowo na adres: katarzyna.odrzywolek@auschwitz.org