niedziela, 22 grudnia, 2024

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości

Barwna parada, pokazy grup rekonstrukcyjnych i zabytkowych pojazdów oraz wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i pieśni patriotycznych. To tylko część propozycji, które przygotowano dla mieszkańców i turystów, aby uczcić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miasto zostanie przystrojone w biało-czerwone barwya zainteresowanym będą rozdawane narodowe flagi i kotyliony. 

Program wydarzeń przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 8 listopada na Górze Gradowej.  

– Widząc, co dzieje się za naszą wschodnią granicą myślimy o niepodległości. Tej odzyskanej przez Polskę 104 lata temu, ale także czym jest ona obecnie. Dlatego tym bardziej zapraszam gdańszczanki, gdańszczan i wszystkich tych, którzy będą w naszym mieście, do udziału w uroczystościach. Przez cały dzień odbędzie się wiele atrakcji, ale to, co najważniejsze – już po raz 20. ruszymy ulicami Gdańska w kolorowym i radosnym korowodzie, w którym znajdzie się miejsce dla każdego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Spotykamy się po to, aby cieszyć się lokalną społecznością i wspólnotą, którą tworzymy w niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej. Dzisiaj nie musimy się martwić, tak, jak nasi bracia i siostry Ukraińcy, o spadające bomby, odcięcie prądu czy wody. Możemy cieszyć się bezpieczeństwem. Zapraszam wszystkich do aktywnego udziału. Ozdóbcie swoje balkony i okna, jeśli macie miejscem to powieście biało-czerwone, gdańskie i europejskie flagi, aby nasze domy były udekorowane na Święto Niepodległości. 

Zaczynamy 10 listopada 

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w czwartek, 10 listopada, na godzinę 11.00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. W programie uroczystości znalazła się m.in. modlitwa i Apel Pamięci. Jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie. 

Po uroczystości zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej, będzie można zjeść ciepłą grochówkę i ogrzać się przy kawie i herbacie. 

W piątek, 11 listopada o godz. 9.30 Święto Niepodległości zainauguruje podniesienie flagi państwowej na znajdujący się na Górze Gradowej, najwyższy w mieście maszt. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawicie Rady Miasta i przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.  

Tego dnia o godz. 10.30 dzwonnicy konfraterni Kościoła św. Katarzyny wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 2,5 tony dzwonu „Pokój i Pojednanie”. Dźwięki carillonów towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.  

Flagi dla mieszkańców i zabytkowy tramwaj 

Biało-czerwone barwy pojawią się także na ulicach miasta. Duże kotyliony ozdobią m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska, i Urzędu Miejskiego. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta oraz zostaną rozdane mieszkańcom.

– Niezależnie od pogody, zapraszamy na plac Kobzdeja, gdzie rozdamy tysiąc flag Polski, pięćset flag Gdańska oraz kotyliony do wpięcia w poły płaszcza. Pokażmy, jak bardzo polska flaga jest dla nas ważna, powieśmy ją na naszych balkonach i w oknach, bo jest to patriotyczny symbol, który warto pokazywać na zewnątrz – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta. – Zapraszamy gdańszczanki i gdańszczan oraz wszystkich turystów. Bawmy się i cieszmy niepodległością.  

Flagi będzie można odbierać na Placu Kobzdeja od godz. 10.00.  

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, na trasie Brzeźno – Siedlce, będzie kursował uroczyście przystrojony tramwaj 105N historycznej floty GAiT. Przejazdy są bezpłatne, a w wyjątkową podróż po Gdańsku będzie można się wybrać w godzinach 10.00 – 17.00

20. Parada Niepodległości

Po okresie ograniczeń pandemicznych, wszystko wraca na ustalone ścieżki. W piątek, 11 listopada, odbędzie się Parada Niepodległości w swej tradycyjnej formie, czyli przemarszu przez całe centrum Gdańska. 

– Parada przejdzie przez nasze miasto już po raz 20. To jest wielkie wydarzenie społeczne. Bierze w nim udział nie tylko bardzo dużo osób indywidualnych, ale także mnóstwo stowarzyszeń, klubów, grup sąsiedzkich czy szkół. Można powiedzieć, że jest to jedno z największych spotkań organizacji pozarządowych w ciągu roku w Gdańsku. Nasza parada, co warto podkreślić, była pierwszą paradą w Polsce organizowaną na 11 listopada. Zmieniła zupełnie styl obchodzenia świąt narodowych. Wprowadziliśmy zupełnie nowy standard. Cieszymy się, że ten impuls przyszedł właśnie z Gdańska – mówił Lech Parell, prezes Stowarzyszenia SUM, organizator parady. – Zbieramy się już od godziny 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a parada startuje o godzinie 10.30. Przejdziemy okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto i pokazując się z biało-czerwonymi flagami dojdziemy aż na Długi Targ. Tam odśpiewamy hymn, tam staniemy wszyscy do rodzinnego zdjęcia gdańszczan oraz przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. Na całym Głównym Mieście będzie także mnóstwo innych, mniejszych wydarzeń – koncerty, spotkania z rekonstruktorami. Parada to jest wielka impreza składkowa – każdy przynosi to, co ma najlepszego dla Ojczyzny na 11 listopada. 

Czoło Parady znajdować się będzie na wysokości skrzyżowania Podwala Staromiejskiego z ul. Pańską i Podmłyńską. Na czele stanie orkiestra dęta, a za nią pojazdy, które będzie można później podziwiać na Targu Węglowym.  

Udział w tegorocznej Paradzie potwierdziły grupy rekonstrukcyjne, oddziały konne, pasjonaci starej motoryzacji, wiele orkiestr i zespołów muzycznych. Będą grupy szkolne, stowarzyszenia, kluby, a także organizacje polityczne reprezentujące wiele opcji. 

Parada przejdzie przez centrum miasta ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, Targiem Drzewnym, Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą aż na Długi Targ.  

– Na Długim Targu odśpiewamy Hymn Narodowy, będą przemówienia i wykonane zostanie Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan i Przyjaciół z Ukrainy i Białorusi. Technika wykonania fotografii gwarantuje, że wszyscy obecni będą mogli się na nim rozpoznać. Następnie uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania – dodał Lech Parell.   

Niepodległość uczci muzyka  

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie wspólne śpiewanie hymnu państwowego, które odbędzie o godzinie 12.00 przy Dworze Artusa. Mieszkańcom i turystom akompaniować będzie na ratuszowym carillonie Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska

To jednak nie jedyny muzyczny akcent przygotowany na tę okoliczność.  

– Jestem dumna z gdańskiej Parady, która łączy i pokazuje radość z odzyskanej niepodległości. Parada łączy różne grupy, nie ma tutaj animozji ani podziałów, idziemy wspólnie. A łączy także muzyka, dlatego też chciałabym wszystkich zaprosić na dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się 11 listopada o godzinie 13.00. To koncert carillionowy, w którym zostaną wykonane utwory m.in. Stanisława Moniuszki. A do Rady Miasta Gdańska zapraszamy w niedzielę, 13 listopada o godzinie 16.00 na tradycyjny koncert z cyklu „Muzyka w Nowym Ratuszu”. Tym razem będzie to koncert „W drodze do wolności”, w którym wystąpi m.in. Cappella Gedanensis. Cieszmy się i korzystajmy z atrakcji przygotowanych na ten dzień przez miasto i wspólnie świętujmy rocznice odzyskania niepodległości – mówiła Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.  

Charytatywna zbiórka  

Podczas świętowania Niepodległości będzie można wesprzeć także Fundację Hospicyjną. Na ulicach Gdańska będzie można spotkać wolontariuszy ze specjalnie oznakowanymi puszkami.  

– Chciałabym nawiązać do rodzinnego zdjęcia – to bardzo szczególne podkreślenie wspólnoty, którą stanowimy. 11 listopada, we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu, będziemy kwestować właśnie na rzecz rodzin. Tych rodzin, które nie mogą się pojawić na paradzie, ponieważ opiekują się w domach swoimi ciężko chorymi bliskimi. Ta kwesta będzie przeznaczona na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. To centrum będzie, już od przyszłego roku opiekowało się chorymi, a ich bliscy będą mogli znaleźć chwilę wytchnienia, zadbać też o siebie, o swoje zdrowie, odpocząć – mówiła Anna Janowicz, prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej.


Program wydarzeń 
  • godz. 9.30: uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej.  
  • od godz. 9.00 na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości  
  • godz. 10.00: Plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom 
  • godz. 10.30: Start Parady, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny  
  • godz. 12.00: odśpiewanie Hymnu Polski na Długim Targu przy akompaniamencie carillonu, rozwinięcie ogromnej flagi z wieży Ratusza Głównego Miasta,  
  • Rodzinne zdjęcie gdańszczan, przyjaciół z Ukrainy i Białorusi na Długim Targu. 
  • Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu).
  • godz. 13.00: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska

Dodatkowo: 

  • Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem (zapisy na Targu Węglowym oraz na www.parkowebno.pl). 
  • Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej. 
  • Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi. 
  • Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez Panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone. 
  • Śpiewniki z pieśniami i piosenkami „Na polską nutę”. 
  • Zabytkowy tramwaj Konstal 105N będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 10.00. 
  • Niedziela, 13 listopada, o godz. 16.00 w Sali Herbowej Nowego Ratusza odbędzie koncert pieśni patriotycznych „W drodze do wolności” z cyklu koncertów „Muzyka w Nowym Ratuszu” organizowanych przez Radę Miasta Gdańska. Wstęp wolny, wystąpią: Cappella Gedanensis, Filip Cieszyński, fortepian, Piotr Macalak, narracja. 
ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...