niedziela, 27 kwietnia, 2025

Białostocka Noc Muzeów

Co roku Noc Muzeów przyciągała do białostockich muzeów, galerii i innych placówek tłumy białostoczan. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i działalność placówek w reżimie sanitarnym, będzie inaczej. Większość wydarzeń została przeniesiona do internetu.

Na Noc Muzeów zapraszają między innymi Galeria Arsenał, Muzeum Pamięci Sybiru i Muzeum Wojska. Swoje propozycje przygotował także Uniwersytet Medyczny.

GALERIA ARSENAŁ, ul. A. Mickiewicza 2, www.galeria-arsenal.pl

18.00 – 24.00 Noc meteorów w Galerii Arsenał, Gazeta Dzieci, Wystawy otwarte, Warsztaty SEPPO (online www.galeria-arsenal.pl/edukacja/romans-z-kosmosem)


MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU, ul. Węglowa 1, www.sybir.bialystok.pl

od 20.00 Zupełnie nowa strona Muzeum (online www.sybir.bialystok.pl)

Z okazji Nocy Muzeów, Muzeum Pamięci Sybiru pokaże się z zupełnie nowej strony – strony internetowej. Znajdą się tam pierwsze informacje na temat otwarcia Muzeum, które zaplanowano na 17 września br. Za pośrednictwem strony już w sierpniu będzie można kupić bilety wstępu na wystawę. W specjalnie zaprojektowanej zakładce poświęconej zbiorom Muzeum zobaczyć będzie można także część zgromadzonych dotąd eksponatów.

Za kulisami budowy Muzeum Pamięci Sybiru (online www.sybir.bialystok.pl, www.youtube.com/user/muzeumpamiecisybiru)

Podczas prezentacji uchylony zostanie rąbek tajemnicy jej powstania, dzięki czemu można będzie dowiedzieć się jaką drogę przechodzi eksponat od momentu trafienia do Muzeum przez konserwację aż po umieszczenie w gablocie. Zdradzone zostanie także, co pojawi się na wystawie oprócz eksponatów ujawniając, jak tworzona była część scenografii. 


MUZEUM WOJSKA, ul. J. Kilińskiego 7, www.mwb.com.pl

9.30 – 17.00

„Więcej światła!”

godz. 10.00 i 12.00 zwiedzanie wystaw z latarkami (Oprowadzanie jednej rodziny o danej godzinie. Zapisy: tczyzewski@mwb.com.pl)

„Zdążyć przed północą”

Sprzedaż pakietów gadżetów w promocyjnych cenach. Do sprzedaży wprowadzono też Muzealnego Blind Boxa, którego zawartość pozostanie tajemnicą, aż do otwarcia paczki!

„To, co za oknem”

Od zmroku, w oknach Muzeum od ulicy J. Kilińskiego będzie można podziwiać specjalnie przygotowane i podświetlone eksponaty.

„Białostockie epizody” (online www.facebook.com/muzeumwojska)

Kolejny odcinek cyklu przygotowany wraz z Panem Andrzejem Lechowskim.

 „Noc Muzeów. Korespondencyjnie”

Kilka tysięcy białostoczan otrzyma kartki pocztowe z pozdrowieniami i informacjami od Muzeum Wojska.


KSIĄŻNICA PODLASKA IM. Ł. GÓRNICKIEGO, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A, www.ksiaznicapodlaska.pl

19.00 Film „Sekretne życie książek. Epizod 1”, ukazujący drogę książki od zakupu do momentu, gdy trafi ona do rąk Czytelnika (online www.facebook.com/ksiaznicapodlaska).

22.00 Film „Rękopisy” – o „skarbach”, znajdujących się w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej (online www.facebook.com/ksiaznicapodlaska).

14.05.2021 – 21.05.2021

Filia nr 1 Książnicy Podlaskiej (ul. Dobra 12) w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00 oraz we wtorek w godz. 11.00 – 19.00 zaprasza do obejrzenia wystawy „Białystok w książce, grafice i fotografii”.

15.05.2021 – 22.05.2021

Filia nr 4 (ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4) zaprasza do obejrzenia wystawy książek historycznych dla dzieci ,,Biblioteczne opowieści na Noc Muzeów”. Wystawę można oglądać w poniedziałek, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00, we wtorek w godz. 11.00 – 19.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 15.00.

13.05.2021

Filia nr 5 (ul. K. Pułaskiego 96) zaprasza grupy przedszkolne na „Bajkowe czytanie książek”. Zajęcia odbędą się o godz. 9.30 i 11.00, zapisy pod numerem tel. 85 74 80 124. Ilość miejsc ograniczona.

7.05.2021 – 21.05.2021

Filia nr 8 (ul. W. Witosa 34) zaprasza do obejrzenia wystawy książek „Książkowe bestsellery na ekranie”. Wystawę można oglądać w poniedziałek, środę, czwartek i piątek, w godz. 10.00 – 18.00 oraz we wtorek w godz. 11.00 – 19.00.

14.05.2021-28.05.2021

Filia nr 9 (ul. Gajowa 73) od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00 – 17.00 zaprasza do obejrzenia wystawy: ,,Najstarsze…, Nietypowe…, Niesamowite… wydawnictwa w zbiorach Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej”.


PODLASKI INSTYTUT KULTURY, ul. św. Rocha 14 – plac przed Spodkami, www.pikpodlaskie.pl

17.00 – 22.00 Warsztaty robienia lampionów

Instruktorzy Podlaskiego Instytutu Kultury pokażą jak z niepotrzebnych pojemników i słoiczków, przy odrobinie wyobraźni i wykorzystaniu pasmanterii można zrobić ładne i przydatne lampiony. PIK zaprasza całe rodziny. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać swój lampion i zabrać go ze sobą do domu.

 22.00 – 22.30 Koncert grupy wokalnej ZPiT „Kurpie Zielone”

Grupa wokalna Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” zaprasza na wieczorny, nastrojowy koncert pod gwiazdami. Będzie można usłyszeć pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny
w artystycznych opracowaniach.


PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ, ul. Leśna 7, Wasilków, www.skansen.bialystok.pl   

19.00 – 21.00  Gra terenowa „witamy w skansenie” (Wymagane wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa pod numerem telefonu: 509 336 816 lub na adres: edukacja@pmkl.pl)

Poszczególne punkty gry powiązane są tematycznie z wystawami muzealnymi i zagadnieniami, prezentowanymi w skansenie. W każdym punkcie pracownik muzeum objaśni zadanie, opowie o kontekście danego zagadnienia, będzie nadzorował wykonane zadanie i zdecyduje o ilości przyznanych punktów. Po odwiedzeniu wszystkich etapów gry i zebraniu punktów na kwestionariuszu uczestnicy otrzymują nagrody – upominki w postaci wydawnictw i pamiątek muzealnych.


MUZEUM PODLASKIE, Ratusz, Rynek Kościuszki 10, www.muzeum.bialystok.pl

18.00 wszystkich nieposiadających Facebooka zapraszamy na stronę internetową, gdzie prowadzona będzie relacja live www.muzeum.bialystok.pl.

18.00  Muzeum Podlaskie w Białymstoku  
Zaproszenie na Noc Muzeów (online www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

18.30   Muzeum Ikon w Supraślu

NIEBO NA ZIEMI – wernisaż wystawy (online www.facebook.com/MuzeumIkonSuprasl/)

Wystawa prezentuje ikony i prace ikonograficzne sióstr Iłarii i Agnieszki z pracowni ikonograficznej na Świętej Górze Grabarce.

19.00 Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego

FORTECE NA BAGNACH – dyskusja (online https://www.facebook.com/Dzia%C5%82-Archeologii-Muzeum-Podlaskiego-100160014964555)

Prezentacja najstarszych założeń obronnych odkrywanych dziś na Podlasiu. Poruszone będą zagadnienia związane zarówno z samymi wynikami prac badawczych, jak i społeczno-ekonomiczną interpretacją fenomenu bagiennych fortec. W dyskusji wezmą udział badacze zjawiska – Adam Wawrusiewicz i Aleksander Piasecki. Wydarzenie będzie zaproszeniem na wystawę czasową w Ratuszu, której wernisaż odbędzie się w czerwcu.

19.30  Muzeum Historyczne w Białymstoku

CO SŁYCHAĆ W MUZEUM? (online: https://www.facebook.com/MuzeumHistoryczneBialystok)

Fabularyzowana opowieść o dźwiękach. W filmie utrzymanym w klimacie tajemniczości główne role odegrają dźwięki wydawane przez poszczególne zabytki znajdujące się na wystawie stałej w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Filmowi towarzyszyć będą publikacje w mediach społecznościowych Muzeum Historycznego, na Facebooku i Instagramie.

20.00  Dział Sztuki Muzeum Podlaskiego,  Muzeum Podlaskie w Białymstoku

OKNO ZE SZTUKĄ – Ratusz, Rynek Kościuszki 10, (www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

Gdy będą Państwo spacerowali po Rynku Kościuszki, zachęcamy do zajrzenia do okien Ratusza, gdzie od godziny 20.00 będą pojawiać się eksponaty, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były eksponowane!

20.30  Muzeum w Tykocinie

NIEBO, PANIE MAGISTER – widowisko online na podstawie fragmentów powieści Czesława Straszewicza pt. „Mojżesz”. Premiera wydarzenia na Facebooku Muzeum w Tykocinie oraz w serwisie YouTube (www.facebook.com/muzuemwtykocinie)

21.00  Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

DYPLOMY 2020/2021 – oprowadzanie po wystawie (online www.facebook.com/MuzeumRzezbyAlfonsaKarnego)

Wirtualna prezentacja prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz rozmowy o sztuce i twórczości z młodymi artystami. DYPLOMY 2020/2021 są drugą edycją powstałą w trudnych warunkach pandemii. Pomimo niedogodności obecnego czasu tegoroczne prace są zróżnicowane plastycznie, technicznie i technologicznie; reprezentują cztery specjalizacje: tkaninę artystyczną, techniki druku artystycznego, techniki rzeźbiarskie i realizacje intermedialne. Tematy tegorocznych prac dyplomowych to: MASKA, INSPIRACJA REGIONEM I INSPIRACJA ARTYSTĄ.  

21.30  Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

OGRODOWE ROZRYWKI – podcast (online www.facebook.com/MuzeumPodlaskie)

Moda, która pojawiła się w na dworze króla Ludwika XIV, sprawiła, że w XVIII wieku ulubionym miejscem spotkań i zabaw dworskiego towarzystwa stał się ogród. Słuchacze podcastu dowiedzą się, że w letniej rezydencji Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy, podobnie jak we francuskim Wersalu, w naturalnej scenerii parku wystawiano sztuki teatralne, opery, urządzano koncerty, tańce i bankiety pod gołym niebem.

22.00  Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

KOLORY PODRÓŻY. MALARSTWO ALEKSANDRA SZTURMANA (1869–1944) – oprowadzanie kuratorskie po wystawie (online www.facebook.com/Muzeum-Obojga-Narod%C3%B3w-w-Bielsku-Podlaskim-106611057644254)

Wystawa jest prezentacją obrazów Aleksandra Szturmana znajdujących się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tematem przewodnim ekspozycji są podróże artysty do najciekawszych miejsc Europy.


MUZEUM NA WĘGLOWEJ, ul. Węglowa 8, www.motoretro.org.pl

19.00 – 24.00 Noc Muzeów w Muzeum Na Węglowej

Organizator:  Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki MOTO RETRO

BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ROCHA, ul. Ks. A. Abramowicza 1(wieża kościoła – wejście przy zakrystii)

20.00 – 24.00 Panorama Miasta nocą z punktu widokowego wieży Bazyliki Mniejszej pw. Św. Rocha – pomnika historii 

Organizator: Stowarzyszenie SOS dla kościoła Św. Rocha w Białymstoku

UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA ANDRZEJA MYRCHY, ul. Ciołkowskiego 1J, www.centrum.uwb.edu.pl

20.00 – 20.45 „Nietoperze – nocni łowcy”

Prelekcja dra Janusza Kupryjanowicza (online https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ad4b63d26fe1c42a9ad1a3f2a436fb894%40thread.tacv2/1620193536238?context=%7b%22Tid%22%3a%2276762ec9-1fab-4dce-86c4-ccae9ca8333d%22%2c%22Oid%22%3a%2259be37cc-3863-407d-aa51-05df241a0b15%22%7d)

Organizator: Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy

UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU, ul. J. Kilińskiego 1, www.umb.edu.pl

18.00 – 24.00 „Poza szlakiem czyli tajemnice Pałacu Branickich” (wszystkie wydarzenia odbywać się będą online na stronie oraz w mediach społecznościowych  Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji):

  • 18.00 Premiera filmu „Radowe dziewczyny”. Film ukazuje historię odkrycia radu i jego ogromnej popularności w kosmetyce, wodolecznictwie czy radiologii. Akcja dzieje się w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, a w poszczególne role wcielili się pracownicy Muzeum.
  • 18.30  Intrada, Thomas Simpson, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO –  Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
  • 19.00  „Pokoje łazienkowe, cerkiew czy sala wykładowa czyli historia Auli Kolumnowej w Pałacu Branickich. Odkrywamy historię kolejnej części Pałacu – znajdującej się w lewym skrzydle Auli Kolumnowej, na co dzień dostępnej studentom UMB, a kryjącej wiele interesujących historii oraz dzieł sztuki.
  • 19.30 Die Nachtigall, William Brade, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO –  Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
  • 20.00 Premiera filmu „Poza szlakiem czyli tajemnice Pałacu Branickich” , stworzonego specjalnie na tegoroczną Noc Muzeów. Na filmie zaprezentujemy najciekawsze miejsca i eksponaty głównej siedziby UMB – Pałacu Branickich, znajdujące się poza tradycyjną trasą zwiedzania. Będzie to okazja do zajrzenia do gabinetu Rektora czyli dawnych Pokoi Złotych, niedawno odrestaurowanego Pokoju Królewskiego, Sali Senatu i wielu innych przestrzeni. Opowiemy o wybitnych dziełach sztuki kryjących się w pałacowych apartamentach, autorstwa m.in. M. Reintza, L. Slendzińskiego czy T. Bołoza.
  • 20.30 Suita F::Entrée, Sarabanda, Menuet, Bouree, Christian Friedrich Witt, XVII/XVIII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO –  Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
  • 21.00 „Obraz Józefa Zimmermana w Pałacu Branickich”. Opowiemy o historii międzywojennego obrazu J. Zimmermana przedstawiającego Sfinksy w Ogrodzie Branickich oraz odkryjemy miejsce jego eksponowania.
  • 21.30 Menuet, Anthony Holborne, XVI w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO –  Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę. Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
  • 22.00 Film „Z wizytą w międzywojennym gabinecie stomatologicznym. Jak był wyposażony gabinet stomatologiczny 100 lat temu? Które zabiegi najczęściej wykonywano? Kto wprowadzał w ruch wiertarkę stomatologiczną? O tym i wielu innych tajnikach pracy międzywojennego stomatologa opowiemy na filmie.
  • 22.30 Taniec polski, Valentin Haussmann, XVI/XVII w., wykonanie Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO –  Fundacja Cantio – Edukacja przez sztukę Kierownik artystyczny – Bożena Kraśko.
  • 23.00 „Widzimy się w Muzeum”, czyli zapraszamy na wirtualne zwiedzanie Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB.

Organizatorzy: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Biuro Promocji i Rekrutacji. Partner: Fundacja CANTIO – Edukacja przez sztukę, Białystok

Epi-Centrum Nauki organizuje zwiedzanie bez biletu w godz. 19.00-21.00. Centrum planuje też szereg pokazów naukowych i dodatkowych atrakcji. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, należy się wcześniej zarejestrować na stronie internetowej. Szczegóły są dostępne na Facebooku „Epi-Centrum Nauki”.

ŹródłoUM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...