Członkowie Fundacji Odbudowy Cmentarza, którzy od połowy sierpnia prowadzili prace w pobliżu ogrodzenia cmentarza żydowskiego przy ul. Wschodniej w Białymstoku, odkryli 120 macew.
Najprawdopodobniej macewy pochodzą z cmentarza rabinackiego, który znajdował się na terenie obecnego Parku Centralnego przy ul. Kalinowskiego. Zaangażowana w prace prof. Heidi Szpek-Idzikowski, religioznawca z USA, poinformowała, że pojawiają się na nich takie miejscowości jak Orla czy Tykocin, co oznacza, że „historia tego cmentarza sięga daleko poza sam Białystok”.
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki powiedział, że póki co macewy trafią na cmentarz przy ul. Wschodniej, ale władze miasta chciałyby, by docelowo wróciły na swoje miejsce. Takie działanie byłoby zgodne z żydowską tradycją, zgodnie z którą macewy powinny stać tam, gdzie pierwotnie były wzniesione.
Prace przy cmentarzu były prowadzone w porozumieniu z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz władzami miasta. Jak zapowiedziano, ta współpraca będzie kontynuowana, by należycie upamiętnić dawnych mieszkańców Białegostoku.
Cmentarz przy ulicy Wschodniej to jedna z największych nekropolii żydowskich w Polsce. Powstał w 1892 roku, a ostatni pochówek odbył się tu w roku 1969. Na powierzchni 12,5 hektara zachowało się około 5 tys. nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1876 roku.
oprac. na podst. mat. UM Białystok