poniedziałek, 20 stycznia, 2025

“Biblioteka Aplikacji” – darmowe narzędzia cyfrowe dla kultury

Zasoby internetu są niezwykle bogate w darmowe lub częściowo darmowe narzędzia przydatne podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych, upowszechniania zasobów kultury, tworzenia innowacyjnych rozwiązań i projektów, a także pracy zespołowej. Włączenie narzędzi cyfrowych do realizowanych działań znacznie zwiększa atrakcyjność ofert instytucji kultury dzięki nowoczesnej, angażującej użytkowników formie. 

Prowadząc działania edukacyjne i projekty kulturalne dla różnych grup odbiorców coraz częściej wykorzystujemy perspektywy, jakie dają nam darmowe narzędzia cyfrowe. Każdego roku w sieci pojawia się więcej aplikacji otwierających nowe możliwości, które mogą być inspiracją do szerokiej gamy działań. Internet jest pełen różnego rodzaju narzędzi pozwalających na wprowadzenie elementów interaktywnych w kulturze i edukacji. Bardzo często wspierają one proces zdobywania wiedzy, a także wpływają na zaangażowanie odbiorców wydarzeń. Nie wszystkie aplikacje są jednak dla nas odpowiednie. Jedne lubimy mniej inne bardziej – wiele zależy od tego, jakim tematem się zajmujemy, z jakimi grupami pracujemy i jakie mamy potrzeby. Odpowiedni dobór narzędzia jest bardzo istotny i może pomóc uatrakcyjnić prowadzone przez nas zajęcia, a także wpłynąć na zaangażowanie uczestników. 

Biblioteka Aplikacji to projekt, który powstał z myślą o wspieraniu kadr kultury w rozwoju kompetencji cyfrowych. Jego zadaniem jest ułatwienie nauki korzystania z narzędzi potrzebnych do działań organizacyjnych, edukacyjnych lub animacyjnych. W ramach projektu powstaje baza wiedzy dla pracowników sektora kultury i edukacji chcących wykorzystywać technologie w swoich instytucjach. W ramach projektu każdy może skorzystać z treści zamieszczanych na portalu internetowym www.bibliotekaaplikacji.com. Znajduje się tam baza uporządkowanych tematycznie aplikacji, które mogą przydać się w różnych sytuacjach. Przykładowo jeśli pracujemy w zespole rozproszonym to w Bibliotece Aplikacji znajdziemy informacje o narzędziach do zarządzania zadaniami zdalnie, wirtualne tablice czy narzędzia do tworzenia ankiet. Osoby, które często piszą teksty i chcą szybko sprawdzić ich poprawność mogą poznać aplikacje do korekty. Wiele narzędzi pozwala na tworzenie interaktywnych i ciekawych e-materiałów dla użytkowników. Wśród, nich wymienić można np. narzędzia do tworzenia filmów, animacji, wirtualnych wystaw, spacerów, a także przygotowania gier, qr kodów czy Rozszerzonej Rzeczywistości. Każda z aplikacji zamieszczona na stronie posiada opis, odnośniki do stron i materiałów dodatkowych, a także wskazówki dotyczące sposobów jej wykorzystania. Dodatkowo do wielu narzędzi zostały nagrane i dołączone tutoriale, które krok po kroku pokazują jak założyć konto i rozpocząć pracę. Spis narzędzi jest stale rozwijany i aktualizowany. Nowości zamieszczane na portalu można śledzić obserwując Fanpage Biblioteki Aplikacji

Oprócz cyfrowego „narzędziownika” na portalu pojawiają się również pomysły i scenariusze warsztatów, które można przeprowadzić w instytucji kultury z wykorzystaniem nowych technologii i darmowych aplikacji. Całość projektu uzupełniają szkolenia online pt: “Cyfrowy narzędziownik pracownika instytucji kultury”, podczas których uczestnicy poznają i testują wybrane aplikacje oraz wspólnie opracują koncepcję ich wykorzystania w codziennej pracy. Połączenie darmowego portalu z warsztatami i scenariuszami sprawia, że opracowane materiały są dostępne dla każdego bez względu na ograniczone zasoby, posiadanie specjalistycznego sprzętu lub oprogramowania.

Projekt Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. 

Partnerami projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszenie LABiB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Monika Schmeichel-Zarzeczna
Monika Schmeichel-Zarzecznahttp://bibliotekaaplikacji.com
Studiowałam historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Ukończyłam Akademię Liderów Kultury prowadzoną przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Akademię Animatorów Stowarzyszenia „Klanza” oraz Szkołę Trenerów biznesu Akademii SET. Obecnie kieruję Filią nr 38 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Zajmuję się prowadzeniem działań wykorzystujących nowe technologie w edukacji, pisaniem projektów oraz wspieraniem rozwoju osób z różnych grup wiekowych. Pracuję jako trenerka w ogólnopolskich programach m.in. Lekcja:Enter, Biblioteka Online czy Re-Animuj się! Jestem członkinią i ambasadorką Stowarzyszenia LABiB, ambasadorką EPALE e-platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie, stypendystką Ministra KiDN z kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...