Z inicjatywy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego powstaje Biuro Nowych Technologii. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 13 września w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie dyrektor Biura Magdalena Hajduk przedstawiła jego kluczowe założenia i cele strategiczne.
Jednym z głównych zadań Biura Nowych Technologii jest docieranie do młodych ludzi z wartościowym, ale też atrakcyjnym cyfrowo przekazem historycznym, który trafi do ich wrażliwości i przede wszystkim zainteresuje opowieścią o historii.
– Edukacja prowadzona przez IPN będzie inkluzywna, skierowana do wszystkich. W ciągu ostatnich 20 lat wyrosło całe pokolenie Polaków, którego nie dotyczą kwestie lustracyjne, a które wciąż czeka na skuteczny przekaz edukacyjny. Zadaniem Biura Nowych Technologii będzie multimedialny, edukacyjny przekaz skierowany do młodego pokolenia Polaków – mówił podczas konferencji prezes IPN dr Karol Nawrocki
Projekty będą wykorzystywały najnowsze technologie informatyczne, spełniając walory edukacyjne. IPN udostępni je na komputerach, smartfonach, tabletach czy goglach VR.
– Historia musi odczytywać znaki czasu. Znakiem czasu są nowe technologie, które skłaniają nas do poszukiwania nowych ścieżek dotarcia z historycznym przekazem do młodego pokolenia – zauważył prezes Nawrocki
Projekty posłużą nauczycielom, m.in. w przygotowywaniu nowatorskich lekcji historii wspieranych przez technologie oparte na wirtualnej rzeczywistości. Strefy nowych technologii powstaną także w oddziałach IPN.
Nie zabraknie projektów edukacji teatralnej oraz półkolonii historycznych aktywizujących dzieci i młodzież do nauki historii za pomocą sztuki oraz multimedialnych projektów edukacyjnych. Biuro planuje także współpracę z uczelniami technicznymi w celu realizacji wspólnych projektów ze studentami.
– Czeka nas cyfrowa transformacji w IPN. Popyt na nowe technologie wymusza dostosowanie się do nowego audytorium. Półkolonie historyczne czy przedstawienia teatralne pomogą kształtować tożsamość historyczną już od najmłodszych lat – zapowiada dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk.
Podczas konferencji prasowej dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz zaprezentował nowy projekt Biura zatytułowany „Bohaterowie Niepodległej”. Multimedialna inicjatywa edukacyjna to seria krótkich (4-6-minutowych) filmów animowanych w konwencji nawiązującej do współczesnych gier komputerowych oraz animacji 2D, o charakterze komiksowym.
Cykl filmów animowanych ukazuje heroizm osób zasłużonych dla polskiej idei niepodległości. Animacje w nowoczesny sposób opowiadają przede wszystkim o tych bohaterach Niepodległej, których nazwiska dziś często są zapomniane.
Estetyka obrazu opiera się na wykorzystaniu stylistyki komiksowej – bardziej młodzieżowej, osadzając naszych bohaterów w klimacie „superbohaterów”. Przekaz historyczny wzbogacono zabiegami narracyjnymi znanymi z gier komputerowych.
Projekt skierowany jest do młodzieży szkolnej w wieku 10+, nauczycieli historii poszukujących ciekawych pomocy dydaktycznych oraz pasjonatów gier komputerowych.
Pierwszy odcinek serii – „Bogusław Szul-Skjöldkrona” – przedstawia sylwetkę żołnierza-poety. Bogusław Szul-Skjöldkrona był skautem i legionistą. W 1918 r. został szefem sztabu wojsk polskich w północnej Rosji. Oficer Armii Polskiej we Francji i 52. Pułku Strzelców Kresowych. Zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Kawaler Orderu Virtuti Militari, wybitny autor wielu pieśni wojskowych.