Spadł śnieg, a wraz z nim ORP „Błyskawica” rozpoczęła zimową przerwę. Ci, którzy chcą przyjrzeć się legendarnemu polskiemu niszczycielowi, będą musieli zaczekać aż do wiosny przyszłego roku, kiedy ruszy kolejny sezon wystawienniczy.
Po pracowitym sezonie turystycznym, pracach renowacyjnych i wreszcie – zaszczytnej, 84. rocznicy podniesienia po raz pierwszy polskiej bandery okręt-muzeum ORP „Błyskawica” rozpoczyna kilkumiesięczny, zasłużony zimowy odpoczynek.
Zimowa przerwa w muzealnej działalności polskiego niszczyciela rozpoczęła się 1 grudnia, chociaż ze względu na śnieżną aurę możliwość jego zwiedzania została wstrzymana przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni już dzień wcześniej, po godzinie 14.00. Okręt, który pozostaje w czynnej służbie w gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej podobnie jak co roku, aż do wiosny wstrzyma się z przyjmowaniem turystów. Najprawdopodobniej jego pokład i wnętrza będzie można zobaczyć osobiście dopiero od maja 2022 roku.
Pracowity sezon po remoncie
Przypomnijmy, że ten sezon turystyczny dla ORP „Błyskawica” był szczególny. Jeszcze w pierwszej połowie roku okręt przeszedł jeden z najbardziej złożonych remontów w ostatnich latach, znikając na kilkanaście tygodni ze swojego tradycyjnego miejsca cumowania przy gdyńskim nabrzeżu Pomorskim.
W położonej na Oksywiu PGZ Stoczni Wojennej specjaliści pracowali m.in. przy zabezpieczeniu antykorozyjnym poszycia, wymianie różnych elementów konstrukcyjnych czy wzmocnieniu elementów masztu. Przede wszystkim usunięto jednak stare powłoki malarskie, a legendarny niszczyciel w drugiej połowie czerwca powrócił na swoje miejsce z nowym kamuflażem.
Prace kosztowały ponad 7 milionów złotych i nadały „Błyskawicy” nowy blask tuż na początku wysokiego sezonu turystycznego – sam okręt to w końcu jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji, które nawiązują do morskiej tożsamości Gdyni. Co roku przyciąga na swój pokład tysiące turystów, którzy chcą w ten sposób przyjrzeć się dobrze zachowanemu fragmentowi historii polskiej floty wojennej.
Od 84 lat pod polską banderą
Jeszcze na kilka dni przed rozpoczęciem zimowej przerwy, dokładnie 25 listopada, świętowaliśmy 84. rocznicę pierwszego podniesienia polskiej bandery na ORP „Błyskawicy”. Dokładnie 25 listopada 1937 roku na pokładzie niszczyciela po raz pierwszy zatrzepotała symboliczna biało-czerwona flaga, gdy okręt zasilił flotę polskiej Marynarki Wojennej po zakończonej budowie w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. z miasta Cowes na wyspie Wight.
Okolicznościowe obchody na pokładzie ORP „Błyskawicy”, fot. Michał Pietrzak
Duży niszczyciel typu „Grom” stał się jednym z flagowych okrętów rodzimej floty, a dziś pozostaje jedną z nielicznych zachowanych jednostek, które czynnie walczyły podczas II wojny światowej.
Załoga „Błyskawicy” brała udział m.in. w działaniach na Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Morzu Północnym oraz w kampaniach norweskiej i francuskiej. Od 1976 roku pełni natomiast rolę okrętu-muzeum, którego działalnością wystawienniczą zarządza gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej. Jednocześnie wciąż pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów MW z etatową marynarską załogą.
Z okazji rocznicy podniesienia bandery Marynarka Wojenna zorganizowała na pokładzie okrętu symboliczne uroczystości, a jednym z ich elementów było oddanie tzw. salutu szkolnego z armat „Błyskawicy”.