środa, 23 kwietnia, 2025

Bursztyny z… kopalni

Do nowego Muzeum Bursztynu w gdańskim Wielkim Młynie trafiły bursztyny z jedynej w Polsce kopalni bursztynu. Będzie je można podziwiać już podczas otwarcia muzeum, które planowane jest na 28 czerwca przyszłego roku.

Jedyna w Polsce kopalnia bursztynu mieści się w Niedźwiadej koło Lubartowa, w województwie lubelskim.  Wydobycie złóż od lipca 2019 r. prowadzi firma Stellarium i to właśnie ona przekazała Muzeum Bursztynu próbki bursztynu oraz glaukonit i drewno.

Mało osób wie, że bursztyn bałtycki nie występuje jedynie w okolicach pasa nadmorskiego, ale także w głębi Polski. Dar Stellarium dla nowego Muzeum Bursztynu wpisuje się opowieść o początkach bursztynu. Bryłki bursztynu sprzed 45 milionów lat mają charakterystyczny dla lubelskich złóż wiśniowy, bądź rubinowy kolor. Prezesi kopalni, Henryk Ciosmak i Jerzy Socała, przesłali również 3 kilogramy glaukonitu, czyli tzw. „niebieskiej ziemi”, w której zalega jantar oraz próbki drewna. Przekazane eksponaty zostaną zaprezentowane na nowej wystawie stałej w Wielkim Młynie

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Do Muzeum Gdańska trafiło prawie 1,5 kg bursztynu, 3 kg glaukonitu, czyli minerału z gromady krzemianów oraz próbki wydobytego podczas eksploatacji kopalni drewna.

Za charakterystyczny, rubinowy kolor lubelskiego bursztynu odpowiada najprawdopodobniej wysoka temperatura.

W takim kolorze, jak i z charakterystyczną „korą zwietrzelinową” bursztyny występują w dominującej większości tylko w stropowej części skał złożonośnych. Jest to związane najprawdopodobniej ze zmianami termicznymi. Świadczyć może o tym biomarker lewoglukozan, który powstaje w wyniku pirolizy związków takich jak celuloza. Rubinowa barwa jest prawdopodobnie wynikiem rekonfiguracji termicznej węglowodorów, z których zbudowany jest bursztyn. Tutaj pewną analogią są procesy zachodzący w autoklawach. W tych urządzeniach bursztyn jest ogrzewany i poddany działaniu wysokiego ciśnienia, które zmieniają jego kolor

mówi Robert Loręc, geolog z firmy Stellarium.

Podczas eksploatacji złóż w Niedźwiadej odkryto również pumeksy oraz żużle. Mogą one sugerować aktywność wulkaniczną na w tym obszarze w eocenie (od 56,0 do 33,9 mln lat temu), a to z kolei może mieć związek z pożarami lasów pokrywających ówczesne tereny Europy Środkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...