czwartek, 19 grudnia, 2024

Cenne odkrycia na stanowisku Malhowice

27 sierpnia na stanowisku archeologicznym  Malhowice dokonano częściowego odbioru badań wykopaliskowych pod przebudowywaną drogą wojewódzką nr 885.

W trakcie prac archeologicznych zgłoszonych do odbioru konserwatorskiego zarejestrowano i zadokumentowano 130 obiektów archeologicznych, w tym 88 dołków posłupowych (niektóre z nich tworzą ślady konstrukcji naziemnych,  po przynajmniej trzech funkcjonujących w pradziejach chatach), 29 jam gospodarczych, palenisko otwarte, 2 piece garncarskie z jamami przypiecowymi do wypału ceramiki, 1 pochówek ludzki szkieletowy kultury mierzanowickiej i 6 zagłębionych obiektów w typie półziemianki. Podczas badań archeologicznych pozyskano liczny materiał zabytkowy, w większości reprezentowany przez ceramikę, w tym głównie toczną na kole. Na szczególną uwagę zwracają fragmenty importowanej amfory z terenu cesarstwa rzymskiego (w tym część szyjki), zapinka brązowa, aplikacja kościana z nawierconym otworkiem z grobu datowanego na wczesną epokę brązu, dwa, częściowo zachowane kościane grzebienie z okresu wpływów rzymskich oraz przedmioty żelazne reprezentowane przez fragmenty noża oraz sierpa.

Łącznie odkryto 2344 fragmenty ceramiki. Masowe zabytki ruchome reprezentowane są także przez 2270 fragmenty polepy (w większości stanowiące elementy konstrukcyjne ścian pieca i rusztu), 54 przedmioty kamienne (w tym rozcieracze i osełki), 793 fragmenty kości zwierzęcych, jeden kompletny szkielet człowieka i kości psa oraz 10 przedmiotów żelaznych, wśród których wyróżnić można fragment noża oraz sierpa.

Przebadana przedmiotowa część stanowiska Malhowice 9 stanowi osadę z okresu wpływów rzymskich, a od północnej strony łączy się ze stanowiskiem Malhowice 23, (równocześnie badanym na pozostałym odcinku drogi), które datowane jest na wczesną epokę brązu (kultura mierzanowicka).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...