środa, 22 stycznia, 2025

Charytatywna aukcja sztuki Refugees Welcome 2022 – czas na szóstą edycję

Shamsul znalazł na warszawskim Mokotowie bezpieczną przystań, w której może planować dalsze życie w Polsce. Ali i Abdul wyprowadzili się z mamą Leną z ośrodka dla uchodźców do przyjaznego mieszkania. Haroon przyjechał do Polski z Afganistanu i razem z żoną zaczęli nowe życie w Warszawie. Co łączy te historie ze sztuką współczesną? Charytatywna aukcja sztuki Refugees Welcome. W niedzielę, 15 maja, w Muzeum nad Wisłą odbędzie się jej szósta edycja.

Zaczęło się od spontanicznej licytacji kilku prac w ogrodzie warszawskiej restauracji. Dziś charytatywna aukcja sztuki Refugees Welcome to marka sama w sobie. Każda kolejna odsłona wydarzenia to znakomite nazwiska polskich i zagranicznych artystek i artystów, nowe rekordy sprzedaży, nowe pomysły organizatorów. Nie zmienia się idea: chodzi o wsparcie uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Solidarnościowe działanie możliwe jest dzięki artystkom i artystom przekazującym na licytację swoje prace. Wydarzenie organizują Fundacja Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół MSN.

– Na trzy miesiące przed aukcją Refugees Welcome 2022 wiemy już, że w maju będziemy licytować dzieła ponad siedemdziesięciorga artystek i artystów z Polski i ze świata. Wystawę zbierającą te dzieła i prezentującą także prace kontekstowe otworzymy w piątek 8 kwietnia w Pawilonie nad Wisłą – mówi Magda Lipska, kuratorka MSN.

Od 6 lat środki uzyskane z licytacji konsekwentnie przekazywane są na dwa programy pomocowe, które z sukcesem prowadzi Fundacja Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców i uchodźczynie z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy, którzy udostępniają im pokój we własnym mieszkaniu. Centrum Pomocy Cudzoziemcom wspiera m.in. w poszukiwaniu pracy, oferuje pomoc prawną i psychologiczną, prowadzi kursy języka polskiego. Najlepszym dowodem na to, że te działania mają głęboki sens jest fakt, że dziś przy organizacji aukcji pracują także specjaliści, którzy przybyli do Polski jako uchodźcy i dzięki pomocy Fundacji Ocalenie zbudowali swoje nowe życie tutaj.

Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie wyjaśnia:

– Fundacja od ponad 20 lat zapełnia lukę w systemie integracji cudzoziemców i cudzoziemek w Polsce. Osoby otrzymują kompleksową pomoc – prawną, psychologiczną, w nauce języka polskiego, w zapisaniu dzieci do przedszkola czy szkoły, a także w kontaktach z wieloma instytucjami i urzędami. Regularnie udzielamy również pomocy rzeczowej i prawnej osobom w ośrodkach dla cudzoziemców, gdzie migranci i migrantki często nie otrzymują żadnej informacji o swojej sytuacji. Ze względu na brak państwowych programów integracyjnych, Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz program Refugees Welcome mają tak duże znaczenie. W ubiegłym roku pomogliśmy w nich ponad 1900 osobom. Dzięki środkom z aukcji możemy budować stabilne wsparcie dla tych, którzy przeszli najwięcej.

W poprzednich latach podczas aukcji Refugees Welcome kupić można było prace m.in. Miriam Cahn, Ediego Hili, Nikity Kadan, Edwarda Dwurnika, Joanny Rajkowskiej, Tadeusza Rolkego, Dominiki Kowyni czy Macieja Maciejowskiego. Tego roku aukcja odbędzie się w formule hybrydowej – online oraz stacjonarnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22). Zakupu można będzie dokonać osobiście bądź dzięki pomocy Towarzystwa Przyjaciół MSN, które od lat niezmiennie angażuje się w przygotowanie aukcji.

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że aukcja rozwija się z roku na rok – mówi Katia Szczeka z Towarzystwa Przyjaciół MSN. – Najlepszym przykładem tego jest fakt, że w tym roku niektóre artystki i artyści zdecydowali się stworzyć prace specjalnie z myślą o przekazaniu ich na aukcję.

Nazwiska artystek i artystów, których prace będzie można kupić podczas aukcji, poznamy na początku marca. Organizacja aukcji możliwa jest dzięki grantowi przekazanemu przez Foundation for Art Initiatives.

wystawa: 8.04-15.05.2022

aukcja: 15.05.2022

refugeeswelcome.pl/aukcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...