czwartek, 24 kwietnia, 2025

Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu i UNESCO o tekstyliach i Jedwabnym Szlaku

Dr Feng Zhao, honorowy dyrektor Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu i prof. Shahbaz Khan, dyrektor Biura UNESCO w Pekinie, zaprezentowali książkę zatytułowaną „Kolekcja tematyczna wymiany kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków: Tekstylia i odzież”. To efekt wspólnego projektu wydawniczego UNESCO i Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu.

Pierwszy tom Kolekcji Tematycznej UNESCO o wymianie kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków, którego głównymi redaktorami są prof. Marie-Louise Nosch, prezes Królewskiej Duńskiej Akademii Nauki i Literatury oraz dr Feng Zhao, w pełni odzwierciedla istotną rolę tekstyliów i odzieży w społeczeństwie, zwłaszcza w odniesieniu do rozwoju Jedwabnego Szlaku.

Dwadzieścia dwa rozdziały książki obejmują wypowiedzi 30 naukowców z 15 krajów, w tym z Danii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Korei Południowej, Indii, Japonii, Egiptu, Ghany i Chin. Autorzy wyjaśniają, jak przebiegał rozwój materiałów tekstylnych i związanych z nimi technologii. Przybliżają także zagadnienia pokazujące z różnych perspektyw funkcje Jedwabnego Szlaku, jak również prowadzoną na nim wymianę towarową.

Publikacja stanowi obszerny, kompleksowy przegląd roli, jaką tekstylia i tkaniny odegrały w historii świata, co pomaga czytelnikom zrozumieć implikacje tego szerokiego zagadnienia, które obejmuje prawie cztery tysiąclecia.

– Mam nadzieję, że ten fascynujący tom będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla ekspertów, jak i zwykłych czytelników – mówi Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego ds. nauk społecznych i humanistycznych UNESCO. – Będzie on pogłębiał wiedzę na ten ważny temat i przyczyni się do realizacji szerszych celów Kolekcji Tematycznej, polegających na pogłębieniu naszego wspólnego zrozumienia owych wymian kulturowych i ich współczesnego dziedzictwa.

Znany na całym świecie historyk Peter Frankopan, autor przedmowy do książki, dodał:

– Dowiemy się z niej między innymi, dlaczego, kiedy i gdzie zostały zaadaptowane poszczególne wzory i motywy oraz jak ewoluowały one w nowym otoczeniu.

ŹródłoPR Newswire

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...