czwartek, 7 listopada, 2024

Chińskie Narodowe Muzeum Jedwabiu i UNESCO o tekstyliach i Jedwabnym Szlaku

Dr Feng Zhao, honorowy dyrektor Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu i prof. Shahbaz Khan, dyrektor Biura UNESCO w Pekinie, zaprezentowali książkę zatytułowaną „Kolekcja tematyczna wymiany kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków: Tekstylia i odzież”. To efekt wspólnego projektu wydawniczego UNESCO i Chińskiego Narodowego Muzeum Jedwabiu.

Pierwszy tom Kolekcji Tematycznej UNESCO o wymianie kulturowej wzdłuż Jedwabnych Szlaków, którego głównymi redaktorami są prof. Marie-Louise Nosch, prezes Królewskiej Duńskiej Akademii Nauki i Literatury oraz dr Feng Zhao, w pełni odzwierciedla istotną rolę tekstyliów i odzieży w społeczeństwie, zwłaszcza w odniesieniu do rozwoju Jedwabnego Szlaku.

Dwadzieścia dwa rozdziały książki obejmują wypowiedzi 30 naukowców z 15 krajów, w tym z Danii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Korei Południowej, Indii, Japonii, Egiptu, Ghany i Chin. Autorzy wyjaśniają, jak przebiegał rozwój materiałów tekstylnych i związanych z nimi technologii. Przybliżają także zagadnienia pokazujące z różnych perspektyw funkcje Jedwabnego Szlaku, jak również prowadzoną na nim wymianę towarową.

Publikacja stanowi obszerny, kompleksowy przegląd roli, jaką tekstylia i tkaniny odegrały w historii świata, co pomaga czytelnikom zrozumieć implikacje tego szerokiego zagadnienia, które obejmuje prawie cztery tysiąclecia.

– Mam nadzieję, że ten fascynujący tom będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla ekspertów, jak i zwykłych czytelników – mówi Gabriela Ramos, zastępca dyrektora generalnego ds. nauk społecznych i humanistycznych UNESCO. – Będzie on pogłębiał wiedzę na ten ważny temat i przyczyni się do realizacji szerszych celów Kolekcji Tematycznej, polegających na pogłębieniu naszego wspólnego zrozumienia owych wymian kulturowych i ich współczesnego dziedzictwa.

Znany na całym świecie historyk Peter Frankopan, autor przedmowy do książki, dodał:

– Dowiemy się z niej między innymi, dlaczego, kiedy i gdzie zostały zaadaptowane poszczególne wzory i motywy oraz jak ewoluowały one w nowym otoczeniu.

ŹródłoPR Newswire

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...