Przy współpracy z pomorskimi fotoreporterami powstał wydany przez Muzeum Gdańska album dokumentujący okres żałoby setek tysięcy gdańszczanek i gdańszczan od chwili ogłoszenia śmierci prezydenta do jego pogrzebu w styczniu 2019 roku.
Opatrzony wspomnieniami i tekstami Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego oraz fotoreporterki Karoliny Misztal wydawnictwo zawiera zdjęcia pomorskich fotoreporterów dokumentujące okres żałoby i uroczystości pogrzebowych Pawła Adamowicza w Gdańsku w styczniu 2019 roku.
– Album ma tytuł „Cisza”, ale zdjęcia w nim przedstawione krzyczą. Jest w nich ból, rozpacz, niedowierzanie, poczucie niesprawiedliwości i zranienia. Te zdjęcia są również przestrogą, która wybrzmiewa od kilku lat o roli przemocy w społeczeństwie. Przemoc jest nie tylko poczuciem odebrania bezpieczeństwa, ale także radykalnym zaprzeczaniem wolności. Przemoc szokuje. Na zdjęciach często widać zdezorientowanych, smutnych i przerażonych ludzi mówiących „to się nie mogło zdarzyć”. Ale jednak się wydarzyło – mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. – Przemoc wymaga wroga. Instytucję, grupę, społeczność człowieka, którego należy odrzeć z szacunku i wskazać jako winnego. Skutek jest taki, że przemoc, nienawiść pogarda staje się normą, a przerażeni ludzie się wycofują, nie reagują na niegodziwość. Filozof, Leszek Kołakowski, pisał, że „czyn etyczny to zrobienie czegoś więcej, niż ktokolwiek by się po nas spodziewał”. Tę myśl w życie wcielał Paweł, który w ostatnich latach dawał wielokrotnie dużo dowodów na to, że taki czyn trzeba i można zrobić, bo niesie on dobro społeczne.
W albumie znajdują się zdjęcia: Anny Bobrowskiej / KFP, Michała Czacharowskiego, Renaty Dąbrowskiej, Marcina Gadomskiego, Karoliny Misztal, Krzysztofa Mystkowskiego / KFP, Mirosława Pieślaka, Piotra Połoczańskiego, Anny Rezulak / KFP oraz Mateusza Słodkowskiego.
– W styczniu 2019 roku na fasadzie Urzędu Miejskiego w Gdańsku powiesiliśmy kolorowe fotografie Pawła Adamowicza spontanicznie i symbolicznie dziękując prezydentowi za wieloletnią współpracę, ale jednocześnie ku pokrzepieniu tych, którzy ze smutkiem przychodzili tam ze zniczami, by oddać hołd gospodarzowi naszego miasta. To wtedy pojawił się pomysł na publikację, która dziś ma swoją premierę. Fotograficzny zapis najtrudniejszego czasu współczesnej historii miasta. Czas żałoby, wielkiego smutku, ale równie wielkiej solidarności gdańszczan wobec dramatu, który wówczas się rozegrał – mówi Karolina Misztal, fotoreporterka, inicjatorka przygotowania albumu. – Ta książka ma do spełnienia dwie role. Pierwsza to dokument fotograficzny, dokument historyczny. Druga to przypominanie, że potrafimy zjednoczyć się jako wspólnota, że potrafimy być razem w obliczu zła. Jestem przekonana, że pamięć o panu prezydencie Pawle Adamowiczu będzie trwać w nas zawsze, ale mam obawy, że dziś, w obliczu wielu podziałów pamiętamy, że złu należy się przeciwstawiać, by nigdy więcej nic podobnego się nie wydarzyło.
88-stronnicowe wydawnictwo można zakupić poprzez sklep internetowy Muzeum Gdańska. Album powstał na podstawie wystawy czasowej o tym samym tytule, którą zaprezentowano 14 stycznia ubiegłego roku w Ratuszu Głównego Miasta.