niedziela, 22 grudnia, 2024

CK Zamek Krzyżacki – historia w odcinkach

Na kanale YouTube toruńskiego Centrum Kultury Zamek Krzyżacki można oglądać spektakle historyczne przygotowane przez tę placówkę, a poświęcone średniowiecznym dziejom Torunia związanym z obecnością w mieście rycerzy zakonnych.

Materiały filmowe powstały w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w Sieci” i są owocem współpracy CK z zaprzyjaźnionymi aktorami i odtwórcami historycznymi z Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej. Składają się na nie dwa premierowe spektakle „Teatru Historycznego”, do tej pory wystawiane przed publicznością oraz „Seria Rycerska” – filmowe zapisy rozmów z rekonstruktorami o rycerskim rzemiośle.

Pierwszy ze spektakli – „Zbrodnia Braci zakonnych” to próba odtworzenia dramatycznych wydarzeń z października 1410 roku, kiedy siły krzyżackie wkroczyły na nowo do zajętego przez wojska polskie Torunia. Drugi – „Sekret Wielkiego Mistrza” – to utrzymana w niemal kryminalnej konwencji historia o pierwszych dniach rządów Karola z Trewiru. Był on Mistrzem Zakonu, który zapisał się jako reformator jego życia duchowego bezwzględnie walczący z występkiem w jego szeregach.

„Seria Rycerska” to kontynuacja „Pogadanek o Zamku”, w których pracownicy centrum opowiadali o jego historii, budowie, dostępnych na nim wystawach i życiu w średniowiecznej twierdzy. W nowej serii toruńscy rekonstruktorzy zaprezentowali repliki średniowiecznego oręża i pancerza, opowiedzieli o technikach walki, rycerskich obyczajach, a także podzielili się ciekawostkami z życia rycerzy.

ŹródłoUM Toruń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...