Colloquia Braniciana to nowy cykl Muzeum Podlaskiego popularyzujący dokonania rodu Branickich herbu Gryf na Podlasiu oraz dzieje i kulturę osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej.
Colloquia rozpisane zostały na pięć sesji wykładowo-eventowych, poświęconych dziedzinom sztuki obecnym na hetmańskim dworze w Białymstoku: literaturze, wojsku, modzie, kuchni i muzyce. Każde spotkanie będzie składać się z przystępnego wykładu oraz rekonstrukcji historycznej, co pozwoli połączyć tradycyjną formę naukowej analizy omawianych zagadnień z atrakcyjnymi formami opartymi o obraz, dźwięk i smak. Na widzów czeka prezentacja strojów i uzbrojenia z epoki, aktorska recytacja, kulinarna podróż w czasie oraz koncert muzyki dawnej. Dodajmy, że pretekstem do zorganizowania cyklu jest przypadająca we wrześniu bieżącego roku 333. rocznica urodzin Jana Klemensa Branickiego.
Colloquia odbywać się będą w obiektach Muzeum Podlaskiego stanowiących dziedzictwo tego potężnego magnackiego rodu – Ratuszu, który Jan Klemens Branicki wzniósł w centralnym punkcie miasta, oraz otoczonej parkiem letniej rezydencji hetmana w Choroszczy, w której mieści się obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Tematem pierwszego spotkania będzie literatura. Wykład pt. 100 lat z kulturalnych dziejów miasta wygłosi Waldemar Smaszcz – wybitny historyk literatury, krytyk, tłumacz i eseista. Prelekcji będzie towarzyszyć recytacja poezji w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, Agnieszki Możejko-Szekowskiej oraz Piotra Szekowskiego.
Na kolejne spotkanie z cyklu zapraszamy 18 czerwca 2022 r. o godz. 11.00 do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, gdzie swój wykład wygłosi dr hab. Maciej Trąbski.
Współorganizator: Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.
Patronat medialny: Polskie radio Białystok, proanima.pl.
foto: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, CC BY 3.0