Cricoteka została założona w Krakowie z inicjatywy Tadeusza Kantora, jednego z najważniejszych artystów XX wieku, malarza, teoretyka sztuki, scenografa i reżysera. Pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność Teatru i jego założyciela. Obecnie to także miejsce koncertów, spektakli – także dla dzieci, pokazów filmowych, a wreszcie zajęć dla dzieci i młodzieży.
Edukacja jest ważnym nurtem działań Cricoteki, która stawia sobie za cel rozwijanie wrażliwości przez jasne, ale też te nieoczywiste nawiązania do twórczości Tadeusza Kantora. Celem prowadzonych programów edukacyjnych jest przybliżenie inspirujących aspektów sztuki nowoczesnej, pobudzenie kreatywności, rozwijanie umiejętności i pielęgnowanie wrażliwości – wszystko to w nietuzinkowej architektonicznie przestrzeni.
Inspirując się metodami pracy, ideami czy tematami podejmowanymi przez Tadeusza Kantora organizujemy warsztaty lub spotkania z osobami związanymi z teatrem, tańcem, muzyką współczesną, warsztaty i oprowadzania dla różnych grup wiekowych, programy towarzyszące wystawom.
Pozostawiamy także pole na eksperymentalne działania takie jak laboratoria czy spacery alternatywne poszukujące nowych sposobów odbioru sztuki współczesnej, skłaniające do pogłębionego, krytycznego i samodzielnego odbioru sztuki.
Zrealizowaliśmy również Podcasty: „Tadeusz Kantor. Widma”. Opowieści na ucho, które wprowadzają w motywy i konteksty naszej wystawy stałej. Seria 12 odcinków stanowi tematyczny przewodnik po twórczości Kantora opisanej na tle współczesnych mu zjawisk w sztuce. Jest doskonałym i podanym w przystępny sposób uzupełnieniem edukacji artystycznej i sposobem na niebanalne spędzenie czasu.
Wraz z Ośrodkiem Badań nad Awangardą organizujemy także cykl wykładów w formule online oraz dyskusji po wykładach. Obecnie pod hasłem Ikony Awangardy. Z zaproszonymi gośćmi odkrywamy nieznane oblicze ruchu awangardowego.