czwartek, 24 kwietnia, 2025

„Czwartki w Muzeum Gdańska” wracają w formie online

Do programu Muzeum Gdańska powraca cykl czwartkowych spotkań poświęconych historii Gdańska i Pomorza. Bohaterami pierwszego spotkania będą dawne kąpieliska morskie położone na terenie obecnego Gdańska. Temat przybliżą i omówią Marzena Bakowska, dziennikarka kulturalna oraz dr Janusz Dargacz, autor publikacji „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

„Czwartki w Muzeum Gdańska” to cykl spotkań poświęconych historii Gdańska i Pomorza nawiązujących do zbiorów Muzeum oraz jego działań, np. wystaw czasowych, publikacji, spacerów po wystawach czasowych oraz debat i konferencji. Od rozpoczęcia projektu w 2016 r. zrealizowano 93 wydarzenia, w których wzięło udział blisko 6500 uczestników. Po przerwaniu cyklu przez pandemię koronawirusa w 2019 r. „Czwartki w Muzeum Gdańska” powracają w formie spotkań online. Ta edycja będzie poświęcona publikacjom wydanym przez Muzeum w ubiegłym i obecnym roku.

„Czwartki” adresujemy do mieszkańców Trójmiasta zainteresowanych historią Gdańska i regionu, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o zbiorach muzeum i przeszłości. Dla nas projekt był i jest formą budowania więzi z sympatykami, możliwością spotkania się w murach oddziałów Muzeum, stawiania pytań i wymiany myśli. Nadchodzący mini-cykl poświęcony naszym wydawnictwom to zapowiedź powrotu właśnie do takiej formuły spotkań. Mamy nadzieję, że ten zamysł uda się nam zrealizować jesienią obecnego roku

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.    

W najbliższy czwartek, 22 kwietnia br., o godz. 17.00 rozpocznie się pierwsze z pięciu 40-minutowych spotkań prowadzonych przez Marzenę Bakowską, dziennikarkę oraz historyka z wykształcenia. Jej rozmówcą będzie dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska, autor książki „Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870)”.

Podczas spotkania skupimy się na wątkach związanych z Gdańskiem, w tym także tych, które się nie znalazły w publikacji, a były prezentowane chociażby na wystawach czasowych w ubiegłych latach. Dziś wycieczki na plażę w celu zażycia kąpieli wydają się nam czymś oczywistym, ale moda na nie w Gdańsku zaczęła się przyjmować ok. 1800 r. Wtedy też został opracowany projekt budowy zakładu kąpielowego w Jelitkowie, który miał być pierwszym tego typu obiektem w regionie. Inicjatywa wyszła od ministra Friedricha Leopolda von Schröttera. I choć zaawansowany projekt nie odczekał się realizacji, historia podgdańskich wówczas plaż przepełniona była letnikami, plażowiczami i… zabawami, o których szerzej porozmawiamy

mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

Spotkania odbywają się poprzez aplikację Microsoft Teams. W celu zgłoszenia uczestnictwa należy wysłać informację na adres czwartki@muzeumgdansk.pl. Zarejestrowani uczestnicy zwrotnie otrzymają link do transmisji. Aplikacja uruchamia się również w przeglądarkach internetowych.

Pod koniec maja br. planowane jest spotkanie z Ireneuszem Dunajskim poświęcone publikacji „Fotografia w Gdańsku 1878–1900”. W czerwcu odbędzie się dyskusja z Anną Baranowską-Fietkiewicz oraz dr Anną Frąckowską o złotnictwie gdańskim w kontekście wydanego katalogu „Złotnictwo od XVII do XX wieku. Katalog zbiorów Muzeum Gdańska”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...