W sierpniu władze Gdyni ogłosiły konkurs studialno-ideowy na projekt zabudowy i zagospodarowania tzw. głównej osi kompozycyjnej miasta, w tym molo Południowego. To jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w mieście, a także miejsce, gdzie cumuje statek-muzeum „Dar Pomorza”. Udostępnienie żaglowca do zwiedzania i stworzenie komfortowych warunków dla gości to jeden z priorytetów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które jest armatorem jednostki.
– Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy wiadomości o ogłoszeniu konkursu na lepsze wyeksponowanie jednego z naszych najpopularniejszych oddziałów, który od 1930 roku jest ściśle związany z Gdynią. To jego macierzyste miasto – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. – Przez wiele lat to właśnie z gdyńskiego portu „Dar Pomorza” wypływał, a potem powracał tu rejsów. To była jego zimowa przystań. Gdy pod koniec lat 70. XX wieku ważyły się losy, czy i gdzie zachować żaglowiec, szczęśliwie zapadała decyzja, by pozostał w Gdyni, przy nabrzeżu Pomorskim. Muzeum na statku funkcjonuje od maja 1983 roku. Od tego czasu jednostka nie tylko wtopiła się w krajobraz miasta, ale stała się jednym z jego symboli.
Statek-muzeum „Dar Pomorza” urozmaica przestrzeń molo Południowego, rozszerza ofertę kulturalną miasta i stanowi atrakcję dla turystów w każdym wieku. Jednak rozwój muzeów w Polsce, jak i na świecie oraz wprowadzanie nowych rozwiązań sprawia, że zwiedzający mają coraz większe oczekiwania wobec instytucji kultury.
– Pozyskanie odpowiedniego budynku pozwoliłoby spełnić wymagania gości, zachować jednostkę w jak najlepszym stanie, stworzyć zaplecze na potrzeby muzeum i przede wszystkim zapewnić infrastrukturę dla osób z ograniczoną mobilnością i percepcją. Jednostka to obiekt niełatwy w zwiedzaniu ze względu na swoją zabytkową konstrukcję, a wejście na pokład „Daru Pomorza” stanowi problem dla osób z ograniczeniami ruchowymi – mówi Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”.
Muzeum zwróciło się do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka z prośbą o uwzględnienie w przyszłym zagospodarowaniu molo Południowego przestrzeni na potrzeby muzealne. Pozwoliłoby to na postawienie kasy, sklepiku z szeroką ofertą nie tylko pamiątek, ale również publikacji nautologicznych i innych oraz toalety przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i rodzin z małymi dziećmi.
W budynku powstałyby: miejsce dla oczekujących na zwiedzanie żaglowca – z informacjami o trasie zwiedzania, jednostce oraz szerokiej ofercie kulturalnej Gdyni; pokój wyciszenia, a także pomieszczenia, gdzie organizowanoby lekcje muzealne i wydarzenia kulturalne, takie jak wodowania książek, prelekcje czy spektakle teatralne.
W celu lepszego zachowania tkanki zabytkowej statku oraz poprawienia jego bezpieczeństwa do budynku zostałyby przeniesione: podręczny magazyn, pomieszczenia warsztatowe, szatnia, pokój socjalny oraz biura załogi. Obiekt pozwoliłby na zastosowanie rozwiązań umożliwiających osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi wygodny i bezpieczny dostęp do pokładów „Daru Pomorza”.
– Aby podkreślić naszą wieloletnią współpracę z miastem Gdynia, chcielibyśmy, żeby w budynku znalazł się także miejski punkt informacyjny dla turystów przybywających do jednej z najpiękniejszych aglomeracji nad Bałtykiem – mówi dr Domżał.
– „Dar Pomorza” to jedna z najciekawszych atrakcji naszego miasta, chętnie odwiedzana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Zależy nam na odpowiednim wyeksponowaniu jego wartości oraz poszerzeniu jego działalności muzealnej o dodatkowe funkcje – podkreśla Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.
Zamysły Narodowego Muzeum Morskiego zbiegają się w czasie z organizowanym przez miasto konkursem studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – skweru Kościuszki, alei Jana Pawła II oraz molo Południowego. Ma on na celu uzyskanie inspirujących rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych na zagospodarowanie tego prestiżowego miejsca.
– Liczymy na prace, które wskażą jak uatrakcyjnić przestrzeń, jakie funkcje wprowadzić, które będą służyć społecznym interakcjom czy aktywnościom miejskim, z uwzględnieniem potrzeb różnych grup wiekowych oraz osób z ograniczoną mobilnością i percepcją. Z niecierpliwością oczekujemy na prace konkursowe. Termin ich składania upływa 15 listopada. Prace konkursowe mają zaprezentować na poziomie studialno-ideowym propozycję przekształcenia obszaru objętego konkursem, określać relacje z otoczeniem, w tym również z „Darem Pomorza”, mając na uwadze wartości historyczne, rozwiązania kompozycyjne i funkcjonalne, relacje krajobrazowe i zasady kształtowania wartości przestrzeni publicznych. Dlatego też mam nadzieję, że zawarte w pracach konkursowych pomysły i rozwiązania uwzględniać będą działalność Muzeum „Dar Pomorza” i umożliwiać jego dalszy rozwój – dodaje Iwona Markešić.