czwartek, 7 listopada, 2024

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich 2021

Ruszyła akcja „Darmowy Listopad”, której celem jest zwiększenie dostępności polskich zbiorów muzealnych oraz promocja rezydencji polskich monarchów. W jej ramach muzea oferują bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, specjalnie przygotowane wydarzenia, a dzieci i młodzież oraz grupy szkolne będą mogły skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online. Organizatorem akcji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku w akcji bierze udział osiem rezydencji królewskich: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Poznaniu (oddział Muzeum Sztuk Użytkowych), Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce i Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej wraz ze znajdującymi się na niej wystawami czasowymi oraz ekspozycji stałej w pałacu Pod Blachą.

Jak co roku Zamek Królewski w Warszawie przygotował także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci, młodzieży, szkół oraz dorosłych.

Zamek Królewski w Warszawie jest otwarty dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie Zamku. Pałac Pod Blachą jest otwarty w środy, soboty i niedziele w g. 10-17 (ostatnie wejście o g. 16).

Szczegóły na: www.zamek-krolewski.pl.

Zamek Królewski na Wawelu- Państwowe Zbiory Sztuki

W listopadzie Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych z oprowadzaniem przewodnika.

Bezpłatnie dostępna będzie również ekspozycja czasowa z oprowadzaniem przewodnika pn.  „Wazy, serwisy, misy… Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu”.

Zamek przygotował też bezpłatne lekcje muzealne stacjonarne i online, m.in. „Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta”, „Życie codzienne na zamku”, „Wawel – rezydencja władców Polski”, „Rycerz i kultura rycerska”, „Sztuka międzywojenna na Wawelu”.

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, dostępna będzie tylko wystawa „Wawel Odzyskany”.

Szczegóły na: www.wawel.krakow.pl.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

W listopadzie Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia dla zwiedzających Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Galerię Rzeźby Polskiej, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki, Koszary Kantonistów oraz Stajnie Kubickiego.

Przez cały listopad dostępna jest wystawa „Chocim 1621” prezentująca cenne, niezwykle zdobione uzbrojenie używane niegdyś w armiach Orientu oraz w Polsce i na Litwie. Ekspozycja, która mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego, otwarta jest od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00.

Do 14 listopada w Stajniach Kubickiego prezentowany będzie również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki – jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.

Z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego 27 listopada o g. 12 Muzeum Łazienki Królewskie organizuje spacer szlakiem słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Noc listopadowa”.

Szczegóły na: www.lazienki-krolewskie.pl.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W ramach „Darmowego  listopada w rezydencjach królewskich” Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przygotowało specjalne spacery i warsztaty:

  • „Zobacz pałac” – weekendowe oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych skupiające się na historii oraz wystroju pałacowych wnętrz. Edukatorzy opowiedzą o etapach budowy rezydencji, architektach, malarzach, rzeźbiarzach oraz jego słynnym właścicielu – królu Janie III. Zwiedzający będą rozszyfrowywać symbolikę ukrytą w obrazach i rzeźbach, a także poznają funkcje pomieszczeń i przedmiotów, które spotkają na trasie zwiedzania (soboty i niedziele, godz. 11.00 i 13.00);
  • „Jeden dzień z życia Jego Królewskiej Mości” – warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 lat i ich opiekunów o życie dworu polskiego;
  • „Zwykłe – niezwykłe komnaty” – trzy spacery tematyczne, które zabiorą dorosłych w podróż w świat porcelany, roślin i zwierząt: „Kobaltem malowane”, „Królowa Róża i jej dwór”, „Na łowy”. Punktem wyjścia będą nieoczywiste pomieszczenia wilanowskiego pałacu, których wyposażenie i zdobienia staną się inspiracją do działań twórczych (12, 19, 26 listopada godz.13.00).

Liczba miejsc na spacerach i warsztatach jest ograniczona – bezpłatne wejściówki można pobierać w kasie Muzeum w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie.

Dla grup szkolnych Muzeum przygotowało bezpłatne zajęcia edukacyjne – więcej informacji na stronie internetowej muzeum. Na zajęcia dla grup wymagana jest uprzednia rezerwacja. Jedna grupa zorganizowana może liczyć nie więcej niż 15 osób.

Szczegóły na: www.wilanow-palac.pl.

Muzeum Zamkowe w Malborku

W listopadzie Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na bezpłatne zwiedzanie zamku w Malborku oraz wystawy czasowej „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich”, oprowadzania kuratorskie towarzyszące wystawie czasowej „Regnum defendo ense…”, lekcje muzealne i zajęcia edukacyjne dla rodzin.

Ponadto na stronie internetowej Muzeum opublikowany będzie film online „Rozmowy historyczne” ukazujący roli Malborka jako rezydencji królewskiej oraz wojskowości nowożytnej. Film wyemitowany zostanie w listopadzie w 3 odcinkach.

Szczegóły na: https://zamek.malbork.pl

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce

W listopadzie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oferuje bezpłatny wstęp na wystawy stałe „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, „Wystawa archeologiczna” oraz „Sala Gotycka”.

Dla zwiedzających dostępna będzie również bezpłatnie wystawa czasowa „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe z kolekcji Helga Matzke”.

Ponadto w każdą sobotę i niedzielę listopada w wyznaczonych godzinach można nieodpłatnie zwiedzać wystawy zamkowe z przewodnikiem. Zapisy i szczegóły akcji na stronie internetowej muzeum.

Szczegóły na: https://muzeum.wieliczka.pl/.

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

W listopadzie Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zaprasza do zwiedzania za darmo wystaw stałych, dostępne są również bezpłatnie wystawy czasowe: „Droga do wolności – Sandomierz 80-89”, „Początki muzealnictwa i archeologii w Ziemi Sandomierskiej” oraz „100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 1921-2021”.

Muzeum organizuje też bezpłatne oprowadzania kuratorskie oraz seanse filmu dokumentalnego do wystawy jubileuszowej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Szczegóły na: www.zamek-sandomierz.pl.

Muzeum Narodowe w Poznaniu (oddział – Muzeum Sztuk Użytkowych)

W ramach akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”Muzeum Sztuk Użytkowych – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu zaprasza na spotkania z historią Zamku podczas prelekcji „Co trzeba wiedzieć o Zamku” (6 i 20 listopada o godz. 13.00). Zwiedzający zapoznają się z nieznaną historią Wzgórza Przemysła – legendami i faktami z dziejów stojących tu obecnie i w przeszłości budynków i ich gospodarzy oraz odwiedzą zwykle niedostępne zakamarki Zamku. Muzeum zaprasza także do udziału w następujących wydarzeniach:

  • „Osobowości: Kenya Hara” – spotkanie poświęcone osobie, która była zarówno praktykiem, jak i teoretykiem sztuki, co nadało wyjątkowe znaczenie projektowanej przez niego sztuce użytkowej – plakatom, identyfikacji wizualnej czy obiektom designu (13 listopada o godz. 13.00),
  • „Alessi – design z włoskiej fabryki snów” – oprowadzanie po ikonach designu stworzonych przez włoską firmę Alessi (5 listopada o godz. 18.00 – po polsku, 19 listopada o godz. 18.00 – po włosku),
  • spotkanie towarzyszące wystawie dzieł kopenhaskiego malarza Vilhelma Hammershoia poświęcone innemu fenomenowi jakie zrodziło to miasto – z wyjątkowej klasy porcelaną (27 listopada o godz. 11.15),
  • wykład „Design północy – projektowanie w duchu hygge, lagom i sisu” na temat współczesnego wzornictwa krajów nordyckich (28 listopada o godz. 11.15).

Szczegóły na: https://mnp.art.pl/.

ŹródłoMKiDN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...