Korzyści społeczne wynikające z digitalizacji zbiorów londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej obejmują różnorodne dziedziny naszego życia, a przy tym mogą przynieść nawet dziesięciokrotny zwrot poniesionych na nie nakładów – pokazują wyniki raportu przygotowanego przez ekonomistów z Frontier Economics Ltd.
Kolekcje Muzeum Historii Naturalnej są unikalnym zapisem bioróżnorodności sprzed setek lat i georóżnorodności sprzed tysiącleci. Tworzenie i udostępnianie danych umożliwia naukę, która w innym przypadku byłaby niemożliwa.
Do tej pory Muzeum Historii Naturalnej udostępniło bezpłatnie online ponad 4,9 miliona zdigitalizowanych okazów. W ciągu ostatnich 6 lat wykonano ponad 429 tysięcy pobrań i pobrano ponad 28 miliardów rekordów.
Muzeum Historii Naturalnej – po raz pierwszy na świecie – podjęło współpracę z konsultantami ekonomicznymi firmy Frontier Economics Ltd w celu zbadania ekonomicznej i społecznej wartości digitalizacji zbiorów. Badanie wykazało, że digitalizacja może przynieść nawet dziesięciokrotny zwrot z inwestycji.
– Nasze zdigitalizowane kolekcje pomogły ustalić podstawową bioróżnorodność roślin w Amazonii, znaleźć uprawy pszenicy, które są bardziej odporne na zmiany klimatu i wspierać badania nad potencjalnym odzwierzęcym pochodzeniem Covid-19. Badania, które prowadzone są w oparciu o nasze okazy, mogą zmieniać świat i pomóc w rozwoju zarówno ludziom, jak i całej planecie – mówi Helen Hardy, kierownik ds. programu Science Digital w Muzeum Historii Naturalnej.
Muzeum zdigitalizowało dotychczas ok. 6% swoich zbiorów. Ponieważ cyfryzacja jest kosztowna i kosztuje dziesiątki milionów funtów, trudno jest uzasadnić dalsze inwestycje bez lepszego zrozumienia wartości tej cyfryzacji i jej korzyści. Nowe analizy przeprowadzone przez Frontier Economics Ltd pozwalają Muzeum w pełni uchwycić te korzyści i zebrać argumenty konieczne do prowadzenia dalszych inwestycji.